...

ARCHIWUM

24.12.2013 - BOŻE NARODZENIE AD 2013

Z okazji świąt Bożego Narodzenia wszystkiego, co dobre, miłości i pokoju, by wszystkie dni 2014 roku były tak piękne i szczęśliwe jak ten wieczór wigilijny. Niech nowonarodzony Jezus stanie się dla nas symbolem nadziei. Niech przyniesie nam wiele ciekawych życiowych wyzwań, które z sukcesem uda się zrealizować...

- Wigilia w Internacie

WB

06.12.2013 - MISTRZOWIE KARTINGU

Po rocznej przerwie uczestnicy projektu "Świat Zatopionych Marzeń" wrócili na tory Speed Race Tarnów, by rywalizować ze sobą w kolejnych wyścigach gokartów na specjalnie przygotowanym do tego torze. Celem organizatorów wydarzenia było pokazanie uczestnikom możliwości aktywnego zagospodarowania wolnego czasu poprzez sport kartingowy. Młodzi ludzie z placówek opiekuńczo-wychowawczych i szkół z powiatu tarnowskiego oraz samego miasta Tarnowa wzięli udział w integracyjnych zajęciach oraz drużynowych zawodach kartingowych, a także spotkaniach z mistrzami sportów motorowych.

- Nasza relacja z wydarzenia

- Relacja telewizji internetowej IMAV

WB

25.11.2013 - PEŁNOLETNIE "ŚPIEWAJ Z NAMI"!

Zgodnie z zapowiedziami 18 i 19 listopada w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie odbyła się osiemnasta, "pełnoletnia" edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Artystycznego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Śpiewaj z nami”. Jego organizatorem było Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społecznej Osób Niepełnosprawnych „Bądźmy razem”. Zamiast rozpisywać się na temat talentu osób, które wystąpiły na teatralnej scenie, bez zbędnych wstępów zapraszamy do oglądnięcia dokładnej relacji z obu dni festiwalu. Warto!

- Relacja z pierwszego dnia festiwalu

- Relacja z drugiego dnia festiwalu

WB

 

11.11.2013 - POLSKA NIEPODLEGŁA


W tym tygodniu w SOSW odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Nasze miasto Tarnów było pierwszym wyzwolonym spod władzy zaborczej – ówczesna Rada Miasta ogłosiła jego niepodległość 30 października 1918 roku. 95 lat później (czyli w ubiegły czwartek, 7 listopada) w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym wychowankowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, podczas którego wyśpiewali bogaty repertuar pieśni patriotycznych.

 

- Obchody Dnia Niepodległości w SOSW

WB

14.10.2013 - DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ!W tym szczególnym dniu życzymy Wam, aby trud codziennej pracy pedagogiczno-wychowawczej znalazł trwałą wdzięczność. Niech towarzyszy Wam przekonanie, że tworzycie przyszłość i nadajecie jej lepszy kształt.


- Obchody Dnia Nauczyciela w SOSW

WB

30.09.2013 - ZAŚPIEWAJMY RAZEM ZNÓW

Tak trudno uwierzyć, że minęło już osiemnaście lat. A jednak! Można powiedzieć, że Ogólnopolski Festiwal Artystyczny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Śpiewaj z nami” wraz ze swoją osiemnastą edycją doczekał się pełnoletności.

Do uczestnictwa w festiwalu po raz kolejny zapraszamy zespoły wokalne, taneczne oraz solistów. Swoje talenty odkryją przed nami na deskach tarnowskiego teatru już między 17 a 19 listopada – spośród nich wyłonimy wspólnie zwycięzców, na których już czeka wiele nagród i jeszcze więcej atrakcji. Po raz kolejny zapraszamy do Tarnowa na wspólną zabawę, odsyłając do poniższych dokumentów w celu zapisu:

- Regulamin,
- Karta informacyjna zespołu,
- Karta zgłoszeniowa.
- Baw się razem z nami!

WB

21.09.2013 - GRA W KOLORY

Nasz reporter uchwycił przy użyciu swojego aparatu tajemnicze pojemniki, które pojawiły się znienacka w różnych miejscach w naszej placówce. Jakie kryją w sobie tajemnice? Kto je tu umieścił? Jaki miał w tym cel? Niektórzy rozwikłali już tę tajemnicę, ale tym, którzy nadal są na tropie wyjaśniamy: wraz z wejściem nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku zmienił się sposób, w jaki segregujemy śmieci - a co za tym idzie, zmienić musiały się również pojemniki. Od teraz odpadki będziemy musieli umieszczać w przeznaczonych do tego, odpowiednio oznaczonych koszach. Zachęcamy zatem, by wspólnie pomogać środowisku i samemu zapoznać się z zasadami segregacji, klikając tutaj. A jeśli ktoś nie może się doczekać, by wypróbować nowo zdobytą wiedzę w praktyce, niech zagra w tę oto ekologiczną grę... albo od razu da kolegom dobry przykład, weźmie odpadki w dłoń i pięknym rzutem pokaże im, jak to robią najlepsi! :)

WB

16.09.2013 - MIJAJĄ DNI

Mamy już połowę września, a wakacje zdają się być już tylko odległym wspomnieniem. Pocieszeniem może być fakt, że jak z bicza strzelił minęły również pierwsze dwa tygodnie roku szkolnego, a więc i reszta powinna śmignąć nam przed oczami szybciej, niż się spodziewamy. Jeśli komuś to nie wystarczy, może znajdzie ukojenie w liczbach - do końca roku szkolnego zostało nieco ponad sto osiemdziesiąt dni, które umili niecałe sto dni wolnych od nauki! Takie proporcje mogą wydać się zaskakujące, ale matematyka przecież nie kłamie. Zachęcamy więc do raźnego parcia do przodu, a zainteresowanych kalendarzem dni wolnych odsyłamy do kliknięcia tutaj.

WB

26.06.2013 - PO ÓSMYM FINALE

Za nami uroczysty finał VIII edycji Świata Zatopionych Marzeń! Gala finałowa miała miejsce na scenie Tarnowskiego Teatru. Reprezentacja SOSW po całorocznych zmaganiach zajęła bardzo dobre, III miejsce, o jeden punkt przegrywając II miejsce z Zespołem Szkół Sportowych i o jeden punkt pozostając za Bursą Międzyszkolną. Chcielibyśmy pogratulować tym wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy w jakimkolwiek stopniu przez cały rok szkolny swoją ambicją, poświęceniem i zaangażowaniem godnie budowali wizerunek naszej placówki, przyczyniając się tym samym do końcowego sukcesu!

- Galeria zdjęć z finału Pawła Topolskiego (autora powyższej fotografii)

WB

23.06.2013 – WIELKI FINAŁ

Dobiegła końca realizacja VIII edycji projektu profilaktycznego „Alkohol – świat zatopionych marzeń”. Zapraszamy na uroczysty finał w dniu 24 czerwca o godz 10.00 do Tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego (duża scena).
Wstęp wolny! 
  
W programie uroczystości:
- występ najlepszej sztuki teatralnej przedstawień profilaktycznych,
- pokaz zwycięskiej prezentacji multimedialnej,
- wręczenie nagród i pamiątkowych dyplomów,
- wystawa prac plastycznych z całej edycji konkursu.

P.S. Wszystkim ojcom życzymy zdrowia, szczęścia i radości z okazji ich święta!

WB

14.05.2013 – TYDZIEŃ GODNOŚCI

Za nami Tydzień Godności Osób z Niepełnosprawnością. Celem tego przedsięwzięcia była integracja środowiska osób niepełnosprawnych z
osobami w pełni sprawnymi. Mieszkańcy naszego miasta w tym czasie mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat życia osób niepełnosprawnych - ich nauki, rehabilitacji, aktywizacji społecznej...

- Relacja z obchodów Tygodnia.

Czytaj więcej >>>

WB

22.04.2013 – REKRUTACJA TRWA!

Przypominamy za główną stroną naszej Placówki o mającej obecnie miejsce rekrutacji do SOSW:

Trwa rekrutacja do  przedszkola oraz do poszczególnych typów szkół w naszym Ośrodku.

Warunki przyjęcia dziecka do przedszkola i szkoły podstawowej...

Czytaj więcej >>>

WB

25.03.2013 - CZAS WIELKIEJ NOCY

Mała forma teatralna przygotowana przez wychowanków Placówki wprowadziła nas w okres zadumy i refleksji związanej z rozpoczynającymi się rekolekcjami wielkopostnymi. Wystrój świąteczny korytarzy, jak i zmiana asortymentu w galeryjce mówią o rychło nadchodzących świętach. Tylko aura za oknem jakby się pogubiła... Ale to wszystko oczywiście w naszym materiale filmowym.

- wiosna? - reko-lekcje.

WB

12.03.2013 - SPRAWNE OKO

Dziesięć drużyn. Dziesięć strzałów. Dziesięć minut. Odległość ponad dziesięciu metrów. Tarcza, której środek oznaczony jest liczbą dziesięć. Tak pokrótce wyglądały zmagania czteroosobowych drużyn reprezentujących swoje placówki w zmaganiach o Puchar Świata Zatopionych Marzeń - tym razem w strzelectwie sportowym na terenie LOK w Tarnowie-Krzyżu.

SOSW zajęło w tych zmaganiach bardzo dobre, drugie miejsce z wynikiem 87 punktów (strata sześciu punktów do zwycięzcy – Zespołu Szkół Sportowych). Osiągnięcie takiego wyniku z pewnością było możliwe dzięki uczestnictwu w cotygodniowych zajęciach na strzelnicy LOK. Pozytywne opinię oraz wyrazy uznania spływały na ręce drużyny zarówno od organizatorów, jak i od innych startujących. Gratulujemy sprawnych oczu, jak i umiejętności skupienia się w czasie oddawania strzału.

- Cel, pal!

WB

06.03.2013 - KAŻDY Z NAS "MA TALENT"

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy gościł niedawno przedstawicieli 10 placówek opiekuńczo–wychowawczych, którzy współzawodniczą w już VIII edycji projektu "Świat Zatopionych Marzeń". Powód - II Przegląd Talentów. Przed licznie zgromadzoną publicznością zostały zaprezentowane programy artystyczne zawierające w swoim programie taniec nowoczesny, recytację, śpiew, grę na instrumentach muzycznych, prace plastyczne czy nieprzeciętne predyspozycje umysłowe.

Reprezentantanci naszej Placówki Paweł i Piotr Pocicowie zaprezentowali swoje zdolności określania nazw dni tygodnia w oparciu o datę. W Przeglądzie wystąpił również nasz zespół taneczny Do-Re-Mi. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za prezentację swoich talentów i wspaniałe talenty.

- Nasze talenty

WB

19.02.2013 – MAM TALENT. MAM MARZENIA

Już wkrótce sala sportowa SOSW stanie się świadkiem wielkiego widowiska prezentacji talentów - przedstawicieli dziesięciu placówek -
uczestników Projektu. Każdy będzie mógł zaprezentować w dowolnej
formie artystyczne swoje zdolności.

Wszystkich zainteresowanych oglądnięciem tego szczególnego zjawiska zapraszamy do SOSW dnia 27 lutego (środa) o godzinie 15:45.

WB

03.02.2013 - HALOWE ROZGRYWKI

Po trzech miesiącach zakończyła się runda zimowa halowych rozgrywek w
piłce nożnej o puchar Świata Zatopionych Marzeń. W hali sportowej
Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 5 rozegrano ponad 90 meczy w
systemie każdy z każdym. Reprezentanci SOSW wygrali cztery mecze, jeden
zremisowali, w czterech musieli uznać wyższość swoich rywali.

Runda wiosenna pucharu zostanie rozegrana wiosną na boisku Zespołu Szkół
Sportowych w Mościcach.

- Zaciekła gra, emocjonujący komentarz

WB

07.01.2013 – W WYŚCIGU DO MARZEŃ

W dniu 17 grudnia 2012 roku na torze Speed Race Tarnów o godz. 12.00 odbyły się integracyjne zajęcia i drużynowe zawody kartingowe połączone ze spotkaniem z Mistrzami sportów motorowych dla dzieci i młodzieży z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Pogotowie Opiekuńcze”, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej im. J. Korczaka, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Przyjazny Dom”, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Słoneczny Dom”, Gimnazjum nr 4 im. J. Brauna, Specjalnego Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego, Zespołu Szkół Sportowych, Bursy Międzyszkolnej, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Promyk” w Rzuchowej.

Po bardzo emocjonujących zawodach odbyło się spotkanie z Mistrzami sportów motorowych, którego gośćmi byli: Janusz Kołodziej - reprezentant Polski, wielokrotny Indywidualny i Drużynowy Mistrz Polski na żużlu, Łukasz Kiwior - reprezentant naszego kraju na Światowy Finał Roka, Kartingowy Mistrz Polski, Andrzej Ziembowski - paraolimpijczyk, wielokrotny Mistrz Polski w pływaniu, Jarosław Wawrzkiewicz - Indywidualny i Drużynowy Mistrz Polski w samochodowych rajdach nawigacyjno-turystycznych oraz Rafał Kiwior - koordynator ogólnopolskiej akcji "Przez zabawę do bezpieczeństwa", Mistrz i Wicemistrz Polski w samochodowych rajdach nawigacyjno-turystycznych...

Czytaj więcej >>>

WB

24.12.2012 - JEZUS SIĘ NAM NARODZIŁ

"Wigilia, piękne rodzin bratanie
Kiedy nas bliscy otoczą w krąg
Kiedy się kruchy opłatek łamie
wśród dobrych życzeń na cały rok..."

Niech Święta Bożego Narodzenia będą dla Was czasem spokoju, nadziei, miłości, życzliwości i wiary w Nowonarodzonego, który niech udziela Wam swojej mocy w pokonywaniu trudów codziennego życia...

- Nasza wigilia

WB

19.11.2012 - WOLA ISTNIENIA DOCENIONA

Pierwsze miejsce w kategorii przedstawień teatralnych oraz puchar Prezydenta Miasta Tarnowa zdobyli wychowankowie internatu SOSW za spektakl "Wola istnienia". Wzięli oni udział w XVII Ogólnopolskim Festiwalu Artystycznym "Śpiewaj z Nami". W festiwalu udział wzięło 27 zespołów i solistów z różnych stron Polski. Serdecznie gratulujemy odniesionego sukcesu i życzymy następnych! W przedstawieniu wzięli udział Weronika Baran, Łukasz Kukliński, Marcin Kółkowski, Dawid Kotarba, Sylwester Kozioł. Do występu zostali oni przygotowani przez Jolantę Ciesielczyk, Elżbietę Sarnecką i Wiesława Borszowskiego.

- "Śpiewaj z Nami" w obiektywie (playlista)

WB

11.11.2012 – DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada - dzień, w którym obchodzimy narodowe Święto Niepodległości - to symbol odrodzenia się państwa polskiego po 123 latach niewoli. Z tej okazji miała u nas miejsce uroczysta akademia.


- Obchody Dnia Niepodległości w SOSW

WB

22.10.2012 – SOSW ZNOWU NADAJE...

W niedzielę 21 X o godzinie 15:20 stacja RDN Małopolska w ramach Projektu Profilaktycznego „Świat Zatopionych Marzeń wyemitowała audycję radiową przedstawiającą słuchaczom naszą Placówkę, jak również Poradnię Specjalistyczną „Arka”. W maju, po wyemitowaniu audycji innych Placówek jury składające się z dziennikarzy radiowych RDN oceni wartość warsztatową i merytoryczną wszystkich audycji.

Przypominamy, że naszą poprzednią audycję wyemitowano w maju tego roku – zajęła pierwsze miejsce spośród ośmiu ocenianych.

- Zapraszamy do wysłuchania tegorocznej audycji!

WB

14.10.2012 – DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Jak nie pisać wierszy,
jakże nie płonąć w podzięce.
Za dar najpiękniejszy, za SERCE.

Tymi słowami pragniemy przekazać
najserdeczniejsze życzenia,
aby nie zabrakło Wam zapału
do kształtowania naszych sumień,
abyście uczyli nas pokonywania zła
i kierowania się w życiu tylko dobrem.

Potrzebne są nam wzorce i Wy,
drodzy Nauczyciele jesteście takimi wzorcami...

- Obchody Dnia Nauczyciela w SOSW

WB

30.09.2012 – RAJD ZŁOTEGO LIŚCIA

VIII Edycja „Świata Zatopionych Marzeń” zaczęła się na dobre. W ubiegłym tygodniu reprezentacja SOSW uczestniczyła wraz z przedstawicielami dziesięciu innych placówek w Jesiennym Rajdzie Rowerowym szlakiem pięknych zakątków ziemi tarnowskiej. Co tym razem odkryli w okolicznych zakamarkach nasi dziarscy reprezentanci? Jeżeli chcecie się dowiedzieć – tradycyjnie zapraszamy do zapoznania się z materiałem filmowym zamieszczonym poniżej...

- Rajd "Świata Zatopionych Marzeń"

WB

08.09.2012 – OJ, BĘDZIE SIĘ DZIAŁO...

Organizatorzy VIII Edycji "Świata Zatopionych Marzeń" po raz kolejny przygotowali uczestnikom bogatą ofertę pierwszorzędnych, a przy tym niezwykle sympatycznych działań profilaktycznych. Młodzież będzie uczestniczyła w wielu ciekawych spotkaniach, warsztatach inwencji twórczej czy rywalizacjach sportowych. Prowadzone będą między innymi rozgrywki ligowe piłki nożnej i siatkowej, zawody strzeleckie z broni pneumatycznej oraz grand prix wyścigów kartingowych na torze Daytona. W styczniu odbędzie się kolejna edycja „Mam talent”, a w maju -przegląd form scenicznych i prezentacji multimedialnych. W czerwcu czeka nas integracyjny piknik na Jamnej z udziałem wszystkich uczestników, zaś na koniec uroczysta gala w Teatrze Tarnowskim jak zwykle podsumuje całą edycję. O realizacji tych i wielu innych zadań na bieżąco będziemy was informować na naszej stronie.

Czytaj więcej >>>

WB

25.05.2012 – HALO, HALO, TU SOSW NA FALACH RDN

Jak zapowiadaliśmy wcześniej – przedstawiciele naszej społeczności wzięli udział w radiowej audycji „Być bliżej”. Przez czterdzieści minut przybliżali oni radiosłuchaczom życie w naszej Placówce. Wizyta w tarnowskiej rozgłośni RDN była możliwa dzięki realizacji Projektu „Świat zatopionych marzeń”. Naszym zadaniem była nie tylko prezentacja SOSW, ale i MOPS w Tarnowie – instytucji, którą wylosowaliśmy do prezentacji w czasie biegu terenowego szlakiem tarnowskich instytucji świadczących pomoc osobom dotkniętym skutkami uzależnień. Dzięki gościnności gospodarza rozgłośni – ks. Krzysztofa Orła mogliśmy zajrzeć nawet do najbardziej tajemniczych zakamarków RDN. Czekały na nas także słodki poczęstunek i prezenty w postaci gadżetów radiowych. Pragniemy przy tej okazji podziękować też za gościnność i niezapomniane wrażenia. Okazało się, że nasz udział w audycji odbił się szerokim echem, dlatego wychodząc naprzeciw Waszym prośbom umieszczamy bogaty materiał reporterski z tego wydarzenia w postaci reportażu:

- fotograficznego,

- i radiowego.

WB

18.05.2012 – SOSW W RDN


Już w tę niedzielę w ramach realizacji projektu "Świat zatopionych marzeń" na falach radiowych RDN Małopolska gościć będą reprezentanci SOSW. Tego dnia o o 15.20 w audycji "Być Bliżej", prowadzonej przez ks. Krzysztofa Orła przybliżone zostanie życie naszej placówki i codzienność jej wychowanków. Wszystkich naszych przyjaciół i sympatyków zapraszamy do radioodbiorników!

Niedziela, 20 maja 2012, RDN Małopolska (103,6 FM), godzina 15.20!

WB

30.04.2012 – POŻEGNANIE MATURZYSTÓW

Niewątpliwie zakończenie roku II klasy maturalnej Liceum Uzupełniającego przy SOSW w Tarnowie jest ważnym wydarzeniem zamykającym i otwierającym pewien rozdział w życiu nowych absolwentów. Wszyscy z tej okazji życzymy im powodzenia w realizacji marzeń. Poniżej umieszczamy krótką relację filmową…

 

- Pożegnanie z absolwentami

WB

06.04.2012 – RADOSNYCH ŚWIĄT WIELKIEJ NOCY!

Niech wydarzenie Wielkiej Nocy wzmocni w Was wiarę w Chrystusa.
Niech stanie się Waszą nadzieją i otuchą.
Niech przyniesie Wam wszystkim pokój, radość i życzliwość…

Budzi się nam przyroda do życia po zimie, a świąteczny czas pochłania bez reszty serca i ręce mieszkańców naszego Domu. Rekolekcje, porządki, kartki wielkanocne, pisanki, wypieki, dekorowanie koszyczków, czy włączenie się w wykonanie Bożego grobu w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Tarnowie… Jak zwykle zapraszamy do naszej galerii, która przedstawia panującą u nas gorączkę przygotowań.

- Galeria wielkanocna

WB

16.03.2012 - ARCYKOSZMARY SŁOWNE

”Zmorzony (a jeszcze przed półgodziną superrześki) po ponadtrzyićwierćgodzinnej przebieżce hodowca psów husky...”

Tymi słowami na długiej przerwie rozpoczęło się w naszej placówce III Dyktando Ortograficzne dla Nauczycieli SOSW. Wszyscy chętni mogli zmierzyć się z tekstem autorstwa Katarzyny Kłosińskiej. Dla nieśmiałych i tych, którzy nie mogli wziąć udziału w dyktandzie zamieszczamy jego krótki filmowy flesz z dołączonym w opisie tekstem. Do wszystkich uczestników kierujemy nasze gratulacje, a na ręce organizatorów składamy szczere słowa uznania...

- Dyktando w oku filmowca

WB

21.02.2012 – NO I PO KARNAWALEWraz z końcem ferii wkraczamy w okres Wielkiego Postu, co dobitnie podkreślił nasz bal karnawałowy kładący kres hucznym zabawom dyskotekowym. Póki co - tradycyjnie otwieramy przed Wami naszą galerię fotograficzną z tego wydarzenia.

- Galeria karnawałowa

KP & WB

14.02.2012 - PUCHAR ŚWIATA... ZATOPIONYCH MARZEŃ.

Od dwóch miesięcy reprezentacja SOSW uczestniczy w halowych rozgrywkach w piłce nożnej o puchar "Świata zatopionych marzeń". Wśród rywalizujących znalazły się tradycyjnie wszystkie placówki opiekuńczo - wychowawcze miasta Tarnowa, a także Zespół Szkół Sportowych.

Mecze rundy wiosennej rozgrywane w hali sportowej Gimnazjum nr 4 odbywają się raz w tygodniu w systemie dwa mecze po dwa razy kwadrans. Ciekawostką regulaminową turniejów jest obowiązkowe przebywanie na boisku dwóch wychowawców. W ferworze walki sportowej zacierają się często relacje wychowawca – wychowanek, a młodość i fantazja tak absorbują tych pierwszych, że samą siłą woli starają się zatrzeć różnice kondycyjne. Od kwietnia rozpocznie się runda rewanżowa rozgrywana na obiektach Orlika.

Przypominamy, że równolegle z rozgrywkami piłkarskimi trwają obecnie prace sceniczne nad małą formą teatralną, pracami plastycznymi „W świecie ziarna”, makietą konkursową jesiennego rajdu rowerowego szlakiem ziemi tarnowskiej, czy realizacją audycji radiowej o tarnowskim MOPS, która w maju zostanie przedstawiona na falach RDN Małopolska. O tym wszystkim już wkrótce...

- Relacja z meczu

WB

01.02.2012 – SOS-WWW

Informujemy wszystkich naszych sympatyków, że pod adresem www.sosw.tarnow.pl od kilku tygodni funkcjonuje siostrzany portal poświęcony SOSW w Tarnowie.

WB

14.01.2012 – DLA BOGA ŻYŁEŚ, DLA PRZYJACIÓŁ BYŁEŚ

Dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci byłego dyrektora naszej placówki, pana magistra Władysława Pisa. Był on pierwszym jej dyrektorem – budował ją, otwierał i wyposażał. Jeszcze trzy miesiące temu z okazji obchodów dwudziestolecia jej istnienia gościliśmy go wśród nas. Jak zawsze pogodnego, pełnego wrażliwości, pytającego o naszą teraźniejszość – takiego wszyscy chcemy go pamiętać. „Bo nie umiera ten, kto pozostaje w ludzkiej pamięci”.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się modlitwą różańcową w kościele parafialnym Niepokolanego Serca Najświętszej Marii Panny w Klikowej dnia 24 stycznia 2012 roku o godzinie 12.20. Msza święta pogrzebowa za spokój duszy świętej pamięci zmarłego zostanie odprawiona o godzinie 13.00.

SOSW

14.01.2012 – ZAPROSZENIE NA WIECZÓR TALENTÓW

Obecny rok szkolny został ogłoszony przez MEN "Rokiem Odkrywania Talentów". Tej idei naprzeciw wychodzą organizatorzy VII Edycji Realizacji Projektu Profilaktycznego "Alkohol - Świat Zatopionych Marzeń".

Z ich inicjatywy w dniu 17 I 2012 r. o godz. 18.00 na terenie Bursy Międzyszkolnej w Mościach przy ul. Szarych Szeregów 1 odbędzie się Przegląd Twórczości Artystycznej Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych Miasta Tarnowa - "Nie tylko słowo".

Naszą placówkę reprezentuje zespół "DO-RE-MI". Koordynatorzy życzą udanej prezentacji!

WB

24.12.2011 - NADESZŁY ŚWIĘTA!

Tradycją naszego Domu stało się już, że kilka dni przed rozjechaniem się do swoich rodzinnych domów gromadzimy się na wspólnej wieczerzy. Łamiąc się opłatkiem, możemy obdarować współmieszkańców internackiej rodziny i gości tym, co w nas najserdeczniejsze i najbardziej osobiste, a co tak trudno przekazać w naszej tak szybko biegnącej codzienności. Przełamywany przez nas biały opłatek naprawia często to, co w relacjach z drugim człowiekiem niechcący się popsuło, potrafi wypowiedzieć to, co wydawało się nam nie do wypowiedzenia; potrafi sprawić, że nasza internacka rodzina staje się silniejsza...

My, starając się nie zakłócać miru Naszego Domu, próbowaliśmy już od początku grudnia dyskretnie obserwować jego mieszkańców przygotowujących się do Świąt Bożego Narodzenia. Stąd w naszym reportażu możecie zobaczyć materiał z wykonywania elementów wystroju świątecznego, zajęć kulinarnych w ramach naszej Akademii Smaku czy wreszcie zaangażowania się najstarszej grupy chłopców w powstanie szopki Bożonarodzeniowej w Kościele p. wzw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Zapraszając do poniższych materiałów życzymy, aby nikt z Was nie czuł się w te święta samotnym, a bogactwo przeżyć tego wieczoru udzieliło się tym, z którymi wspólnie będziecie spędzać niezwykły wieczór 24 grudnia…

- Reportaż świąteczny

- Galeria świąteczna

WB

10.12.2011 – WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

W dniu, w którym spełniają się dziecięce marzenia, z misją obdarowania mieszkańców naszego Domu przybył w asyście aniołów św. Mikołaj – nie jakiś tam przebieraniec z marketu, ale prawdziwy św. Mikołaj. I myliłby się ten, kto pomyślałby, że jest to wprawdzie bajeczna wizyta, ale sprowadzająca się tylko do bezemocjonalnego wręczania długo oczekiwanych prezentów. U naszego gościa każdy z obdarowywanych mógł, a nawet musiał wkupić się w łaski jakimś talentem – nie zabrakło więc śpiewu, recytacji, popisów zręczności... lub ostatecznie pięknego uśmiechu! Ale o tym wszystkim oczywiście w naszej galerii fotograficznej...

- Galeria mikołajkowa

WB

03.12.2011 – BYŁ TAKI BAL

„Czy to jutro, czy to dziś,
Wszystkim jest potrzebny miś”

Ostatki w naszej placówce zbiegły się w tym roku z obchodami Dnia Misia, którego najważniejszym punktem był wpisany już w tradycję naszego domu Misiowy bal. Uczestnicy zabawy poznali historię przyjaciela każdego dzieciństwa - pluszowego misia. Dużo emocji towarzyszyło konkursom, wśród których największą popularnością cieszyły się wyścig w jedzeniu misiowego miodku czy wybór najładniejszej misiowej kreacji. W czasie zabawy rozstrzygnięty również został konkurs plastyczny: „Miś – bohater mojej ulubionej bajki”. Nagrodami w tym dniu były oczywiście słodycze, z których kalorie tracone były w trakcie dyskotekowych, misiowych rzecz jasna rytmów.

- Galeria misiowych zdjęć

TG, BL, WB

23.11.2011 – ŚPIEWAĆ KAŻDY MOŻE!

W dniach 17-19 listopada Tarnów ugościł w ramach XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Artystycznego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej – „Śpiewaj z Nami” ponad 200 uczestników z całej Polski. Na scenie Teatru im. Ludwika Solskiego młodzi artyści w kategoriach zarówno zespołowych, jak i solowych dzielili się swoją wrażliwością i otwartością na świat. Zawarli ją w bogactwie prezentowanych aranżacji i układów choreograficznych ku uciesze licznie zgromadzonej publiczności...

Czytaj więcej >>>

WB

30.10.2011 – MISTRZOSTWA POLSKI W BADMINTONIE!

Świetnie poradzili sobie wychowankowie naszej placówki, którzy w Koninie w dniach 21-23 X wzięli udział w zorganizowanych przez ZSS „Sprawni Razem” Mistrzostwach Polski w Badmintonie.

Pragniemy nadmienić, że reprezentanci tarnowskiego SOSW, którzy wzięli udział w mistrzostwach, na codzień trenują w naszej placówce pod okiem pań Doroty Rucińskiej i Agnieszki Zaklikiewicz. Duże wrażenie na nich pozostawiła także wizyta w Sankturarium w Licheniu. Najlepsi otrzymali oczywiście stosowne nagrody i puchary.

W rozwinięciu wiadomości znajdują się wyniki naszych młodych sportowców i galeria…

Czytaj więcej >>>

WB

 

22.10.2011 - FESTIWAL BOBER MOVIE

W ubiegłym tygodniu członkowie klubu filmowego Budrysek, działającego przy Internacie SOSW, w ramach projektu Fundacji Inicjatyw Twórczych: Młodzi – Aktywni, uczestniczyli w I Młodzieżowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Bober Movie w Ciężkowicach. Wśród kilkunastu zakwalifikowanych na festiwal filmów wyróżnienie otrzymała praca "Życie bez używek". Film zaprezentował działania profilaktyczne prowadzone w naszej placówce w ramach Projektu Profilaktycznego "Świat zatopionych marzeń".

Gratulujemy sukcesu naszym filmowcom i życzymy kolejnych, mając nadzieję, że wzbogacą oni swoimi kolejnymi pracami również nasz kanał Youtube.

- Minigaleria fotografii z festiwalu

WB

14.10.2011 - DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

„Jakże nie pisać wierszy, jakże nie płonąć w podzięce”… Serdeczne podziękowanie w dniu Święta Edukacji wszystkim pracownikom naszej Placówki za zaangażowanie i sumienną, rzetelną pracę, za Wasz trud i cierpliwość.

Przyjmijcie też życzenia szczęścia w życiu osobistym oraz satysfakcji i zadowolenia płynących z poczucia dobrze wykonanej służby.

- Galeria zdjęć z obchodów

- Filmowa relacja


WB

29.09.2011 - WRACA "ŚWIAT ZATOPIONYCH MARZEŃ"!

W gościnnych progach Pogotowia Opiekuńczego spotkali się po raz kolejny koordynatorzy placówek oświatowo-wychowawczych będących uczestnikami rozpoczynającej się VII Edycji Projektu Profilaktycznego „Świat Zatopionych Marzeń”.

Projekt stał się już sprawdzoną formą profilaktyki uzależnień, stąd – szósty raz z rzędu - nasza w nim obecność. Jego uczestnicy dowiedzą się o następstwach wpływu uzależnień na życie rodzinne, karierę szkolną i zawodową. Zapoznają się z problematyką leczenia osób uzależnionych i kontrpropozycjami stanowiącymi alternatywę dla złudnego świata używek.

Czytaj więcej >>>

WB

21.09.2011 - POŻEGNANIE LATA

Gródek nad Dunajcem to malownicza miejscowość położona nad Jeziorem Rożnowskim, otoczona piaszczystymi plażami i gęstymi lasami. Czy można było wymarzyć sobie lepsze miejsce na pożegnanie lata i przywitanie złotej, polskiej jesieni? Stąd pomysł na turystyczny rajd grupy III i VI - by u schyłku lata spędzić dwa dni w bliskim kontakcie z naturą. Oglądnijcie fotoreportaż – może warto odwiedzić z rodziną lub przyjaciółmi to miejsce?

- Fotoreportaż

WB

12.09.2011 - I ZACZĘŁO SIĘ!

Gdyby ktoś nie zauważył, pragniemy go poinformować, że rozpoczął się już nowy rok szkolny 2011-2012 i potrwa on do ostatniego piątku czerwca przyszłego roku – będzie trwał więc 38 tygodni (czyli 301 dni, 7224 godzin, 433440 minut).

To z pewnością dużo czasu aby zdążyć zrealizować wiele ciekawych planów i projektów oraz osiągnąć znaczące sukcesy. Jest to jednak jednocześnie zbyt mało czasu, by móc pozwolić sobie na stracenie go przez lenistwo czy zajmowanie się rzeczami interesującymi, ale nie mającymi nic wspólnego z waszymi obowiązkami szkolnymi. Czy chodzenie do szkoły jest wyłącznie częścią smutnej doli każdego żaka? Nic podobnego – w nowym roku proponujemy wam realizację wielu ciekawych projektów i udział w różnych interesujących formach proponowanych przez koła zainteresowań działające w naszym domu. Już wkrótce nasze pierwsze relacje!

A teraz czas na to, na co wielu zapewne czekało – harmonogram roku szkolnego, a w nim wypisane dni wolne od zajęć!

Czytaj więcej >>>

WB

05.07.2011 - LISTY POCHWALNE

Przez cały rok szkolny wychowankowie internatu nie tylko zdobywają wiedzę, poznają nowe miejsca i nowych ludzi, ale także „pracują” na opinię o swojej osobie. Całokształt tej pracy jest dostrzegany i nagradzany przez wychowawców poszczególnych grup na zakończenie roku szkolnego. Wyróżniający się wychowankowie zabierają do domów rodzinnych „LISTY POCHWALNE” w formie dyplomów, w których rodzice są informowani o wzorowej postawie swojego dziecka. To wielkie wyróżnienie dla wychowanków, źródło prestiżu wśród rówieśników i zachęta dla wszystkich mieszkańców internatu, aby „popracować” w następnym roku szkolnym na taką formę uznania. Oto lista wyróżnionych mieszkańców internatu na zakończenie roku szkolnego 2010/2011...

Czytaj więcej >>>

LN

17.06.2011 - ŚLADAMI MAŁYSZA W WIŚLE

Dzięki Fundacji Banku Śląskiego „ING Dzieciom” dzieci z naszej placówki miały możliwość dwutygodniowego pobytu na turnusie edukacyjno – rehabilitacyjnym w Wiśle. 7 maja zostaliśmy więc przyjęci bardzo miło w Ośrodku Wczasowym „Regle” i przebywaliśmy tam aż do 21 maja. Od początku zauroczeni byliśmy pięknem Wisły i widokami na Beskid Śląski. Tutaj właśnie urodził się zresztą największy polski skoczek narciarski, Adam Małysz. Nie mogliśmy więc nie skorzystać z okazji, by zobaczyć jego sylwetkę wyrzeźbioną z białej czekolady, muzeum ze zdobytymi trofeami sportowymi, skocznię imienia Adama Małysza w Wiśle – Malinkę, zjeść pyszne ciastko A.M.A.M., czy odwiedzić bar „U Bociana”. Fundacja zapewniła nam zresztą wiele innych ciekawych atrakcji...

Czytaj więcej >>>

BP

03.06.2011 - POZWÓL MI ŻYĆ, POZWÓL MI BYĆ…

…to tytuł małej formy teatralnej, zaprezentowanej przez SOSW na deskach Teatru im. Solskiego w Tarnowie.

Sztuka powstała w oparciu o własny scenariusz w ramach Projektu Profilaktycznego „Alkohol – świat zatopionych marzeń…”. Młodzi artyści w kontekście ludzkich uzależnień stawiają widzowi trudne pytania o doświadczenia stanów ludzkiego losu: lęku, smutku, cierpienia, samotności, poniżenia czy zdrady. Przedstawienie zyskało uznanie w oczach jury w skład którego wchodziły osoby związane na co dzień zawodowo z pracą w Tarnowskim Teatrze.

Zdobycie pierwszego miejsca wśród 7 innych placówek oświatowych prezentujących swoje sceniczne formy teatralne jest niewątpliwie dużym sukcesem młodych artystów z ulicy Romanowicza. Przy tej okazji nasza grupa teatralna dziękuje aktorowi Teatru Tarnowskiego, panu Mariuszowi Szaforzowi za przeprowadzenie z nami konsultacji w ramach wcześniej przeprowadzonych warsztatów teatralnych.

Tu prezentujemy nasz reporterski materiał.

- Wypowiedź pana Szaforza

- Nasz występ

WB

24.05.2011 - TARNÓW, MIASTO WIELKOKULTUROWE

Czy istotnie? Czy żyjąc w naszym mieście potrafimy dostrzec te elementy?

Młodzież internacka przez kilka tygodni wspólnie ze swoimi opiekunami starała się szukać odpowiedzi obserwując Tarnów przez obiektywy swoich aparatów fotograficznych. Wymienione działania zainspirowane były konkursem fotograficznym w ramach „Świata zatopionych marzeń”. Organizatorzy ułatwili uczestnikom zadanie organizując w maju warsztaty fotograficzne prowadzone przez tarnowskiego fotografika Pawła Stefańskiego. Umiejętność dostrzeżenia obok siebie tego czego nie widzą inni, uchwycenie w kadrze ludzkich emocji - to właśnie główne zagadnienia spotkań, w których uczestniczyli mieszkańcy internatu. Czy udało się im później sprostać postawionym na wstępie pytaniom? Proszę ocenić samemu na podstawie kilku prac reprezentujących naszą Placówkę w konkursie.

Dziękujemy jednocześnie Stowarzyszeniu „Bądźmy Razem Na Rzecz Integracji Społecznej Osób Niepełnosprawnych” za wsparcie finansowe związane z wywołaniem wykonanych prac fotograficznych.

- Galeria zdjęć

WB

24.05.2011 - MARZENIA SĄ JAK WIATR...

Uczestnicy projektu „Świata zatopionych marzeń” spotkali się na malowniczo położonych terenach nad rzeką Białą w Tarnowie – Mościcach. Zadaniem każdej z siedmiu placówek oświatowych biorących udział w zmaganiach konkursowych projektu było zaprezentowanie jak najdłuższego lotu wykonanego własnoręcznie balonu… a później już jeden za drugim odrywały się one od łąki, niesione wiatrem i emocjami wydobywającymi się z gardeł publiczności. Można było odnieść wrażenie, że wraz z nimi unoszą się marzenia tych, którzy chcieliby oderwać się od swojej codzienności, która nie zawsze jest tak bajeczna jak świat szybujących, kolorowych balonów.

Z czystej skromności nie pochwaliliśmy się, że same zawody wygrało SOSW w Tarnowie… Serdecznie gratulujemy!

- Galeria zdjęć z zawodów, autor: Paweł Stefański, moscice.pl

- Balonowy montaż

WB

23.04.2011 - WIELKANOC 2011

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy życzymy Ci z głębi serca, by radosne Alleluja umocniło Cię w nadziei, miłości i niezłomnej wierze, że po chwilach trudów, cierpień i zwątpień przychodzi ostateczne zwycięstwo w Chrystusie Zmartwychwstałym.

Pogody ducha, serca i umysłu, wiernych przyjaciół, radości dla Ciebie i Twoich bliskich…

WB

18.04.2011 - PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT...

Tydzień przedświąteczny w SOSW zbiega się z wieloma czynnościami wynikającymi z kultywowaniem tradycji naszego narodu. Na korytarzach czuć zapachy pieczonych ciast, w galeryjce dominuje oczywiście asortyment świąteczny: kartki pocztowe, stroiki, pisanki – wszystko wykonane własnoręcznie przez mieszkańców naszego domu. Najstarsze grupy chłopców zorganizowały się natomiast w zbudowaniu grobu Bożego w kościele parafialnym Najświętszej Marii Panny. I tak wszyscy wchodzimy w okres Wielkiego Tygodnia i właśnie rozpoczynających się rekolekcji wielkanocnych przygotowujących nas do duchowego przeżycia tych najważniejszych w naszej wierze Świąt Zmartwychwstania Pańskiego…

- Galerie przedświąteczne

WB

15.04.2011 - ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ!

We wtorek 12 kwietnia 2011 r. w sali gimnastycznej naszego Ośrodka miało miejsce podsumowanie projektu „Nie bójmy się ratować życia…” Od stycznia mieszkańcy naszego internatu uczestniczyli:

- w projekcji filmu o tematyce pierwszej pomocy przedmedycznej,
- brali udział w pokazie pierwszej pomocy w wykonaniu studentów Studium Ratownictwa Medycznego w Tarnowie
- odbyli spotkanie ze strażakami – ratownikami medycznymi, na terenie Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 1 Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie.

W lutym została wyodrębniona grupa starszych wychowanków, którzy przez okres prawie dwóch miesięcy brali udział w szkoleniu „drużyn ratunkowych”. Poznali podstawowe wiadomości i zdobyli podstawowe umiejętności praktyczne niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy. Owocem tych zajęć była prezentacja pierwszej pomocy w wykonaniu naszych wychowanków uczestników szkolenia „drużyn ratunkowych”...

Czytaj więcej >>>

LN

04.04.2011 - FINALIZUJEMY PROJEKT – OSTATNIE SPOTKANIA I KONSULTACJE…

Realizacja projektu edukacyjnego „Nie bójmy się ratować życia…” znajduje się na finiszu. Obecnie uczestnicy szkolenie „drużyn ratunkowych” powtarzają i utrwalają zdobytą wiedzę
i umiejętności praktyczne. Przygotowują się też do prezentacji swoich umiejętności na zakończenie projektu, które będzie miało miejsce w kwietniu.

Ostatnie uwagi i rady przekazali im studenci Studium Ratownictwa Medycznego w Tarnowie (17.03.2011 r.). Duże znaczenie miała również wizyta wszystkich grup naszego Internatu w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie, gdzie tydzień później strażak - ratownik medyczny zademonstrował sprzęt medyczny będący na wyposażeniu każdego samochodu strażackiego. Pokazał nam również podstawowe czynności ratujące życie.

Zapraszam do obejrzenia krótkiego foto-reportażu z tych wydarzeń.

- Fotoreportaż

LN

14.03.2011 - BO PIŁKA JEST JEDNA...

W hali sportowej OKU przy ul. Chemicznej 1 odbył się pierwszy turniej piłkarski reprezentacji placówek biorących udział w tegorocznej edycji "Świata zatopionych marzeń". To kolejny pomysł na wciąż rozszerzające się spektrum oddziaływań profilaktycznych wśród młodzieży, realizowanych w ramach projektu. Również i tym razem organizatorzy postarali się, aby jak najbardziej uatrakcyjnić nasze zmagania. 7 reprezentacji, 15-minutowe spotkania każdy z każdym, ponadto w każdej sześciosobowej drużynie na boisku musiało grać dwóch nauczycieli wychowawców, co na tle pozostałej (młodszej i bardziej wybieganej) części składu poszczególnych drużyn wcale nie stawiało ich w uprzywilejowanej sytuacji. No, ale cóż poradzić! Wszakże w procesie realizacji założeń opiekuńczo – wychowawczych w życiu codziennym współpraca jednych i drugich jest nieodzowna :) ...

- Reportaż z turnieju

WB

18.02.2011 - ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ!

Od stycznia br. w naszym Internacie realizowany jest projekt edukacyjny „Nie bójmy się ratować życia…”, propagujący pierwszą pomoc przedmedyczną. Wstępnym etapem jego realizacji była projekcja filmu o tej tematyce dla wszystkich grup.

Nawiązaliśmy współpracę ze Studium Ratownictwa Medycznego w Tarnowie. 16 lutego br. gościliśmy studentów, którzy przeprowadzili pokaz jak należy nieść pomoc w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Współpraca ze studentami jest dla nas ważnym elementem realizacji tego projektu. Obecnie trwa kolejny etap - jest nim szkolenie „drużyn ratunkowych”. Są to trzyosobowe zespoły wybrane z 10 grup starszych wychowanków...

Czytaj więcej >>>

LN & WB

11.02.2011 - PROPOZYCJA GRUPY VI DOCENIONA!

Ma 28 centymetrów wzrostu, różowe kwiaty we włosach i nie rozstaje się ze srebrną buteleczką,
a 4 lutego otrzymała imię oficjalnej maskotki Akcji: RECYKLINKA. Propozycja grupy VI Internatu SOSW w Tarnowie w pierwszym etapie konkursu zyskała uznanie Sekretariatu koordynatora Programu „Odpowiedzialność i Troska”. Na tym etapie zwyciężyła z setkami propozycji nadesłanych z całej Polski. W drugim etapie, trwającym dwa tygodnie, internauci mając do wyboru 10 finalistów oddali ponad 47 tysięcy głosów na kandydatkę grupy VI, tym samym uznając RECYKLINKĘ za oficjalne imię dla maskotki „Drzewka za Butelkę”. Zwycięzcy
w nagrodę otrzymali aparat fotograficzny oraz gratulacje od krajowego koordynatora akcji.

W imieniu wychowanków grupy VI dziękujemy tym wszystkim, którzy oddali swój głos na RECYKLINKĘ – dzięki Waszemu wsparciu mogliśmy odnieść wspólny sukces!

WB

02.02.2011 - NIE DAJ SIĘ NABIĆ W BUTELKĘ

Ponad 9,5 milionów zebranych butelek i posadzonych ponad 15 tysięcy drzewek to tylko jedne z wielu osiągnięć dotychczasowych ośmiu edycji ogólnopolskiej akcji „Drzewko za butelkę”. Akcja ta łączy w sobie walory edukacji ekologicznej, naszą aktywność społeczną oraz dbałość o środowisko naturalne w którym żyjemy. Organizatorzy wprowadzili w tej edycji szereg atrakcyjnych form poszerzających realizację wymienionych założeń.

Wielu z Was zainteresuje gra komputerowa „Nie daj się nabić w butelkę”. Po zalogowaniu należy w niej posegregować odpady w jak najkrótszym czasie. Nam miło poinformować, że gracz Tarnoviaczek reprezentujący grupę VI Internatu SOSW zajął w edycji styczniowej tejże gry III miejsce, o czym informują na swojej stronie organizatorzy. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy innych do wspólnej zabawy.

WB

10.01.2011 – PAMIĘCI MATEUSZA

Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci naszego kolegi, Mateusza Dębosza, który w wieku 19 lat zmarł w wyniku tragicznego wypadku dnia 4 stycznia 2011.

Odszedłeś nagle…
niespodziewanie…
Zabrałeś ze sobą myśli, których nikt nie zdążył odkryć.
Zabrałeś słowa i gesty, których nikt nie zdążył zgłębić.
Twoje odejście pozostawiło w rozżalonych sercach smutek żalu i nasze ludzkie zagubienie, usiłujące w słowach modlitwy doszukać się sensu Twojej wśród nas nieobecności.


Spoczywaj w pokoju, Mateuszu.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 12 stycznia 2011 o godz. 12:30 w kościele parafialnym w Polichtach.

WB

24.12.2010 - NA RADOSNY CZAS, ŚWIĄTECZNY CZAS

„Nie bójcie się! Oto zwiastuję Wam radość wielką” (Łk 2,10)

Przyjmijcie Tą Radość do swoich serc.

Niech zamieszka Ona w Waszej codzienności.

Niech stanie się dla Was przez cały 2011 rok źródłem obfitości wielu łask Bożych i nieba w Waszych sercach.

- Święta w SOSW

WB

 

14.12.2010 - WIECZÓR Z CHOPINEM

8 grudnia 2010 odbyła się Wieczornica o Chopinie dla całej społeczności internackiej, której celem było zapoznanie dzieci z pełnym tragizmu życiem Fryderyka Chopina – naszego genialnego kompozytora. Wysłuchano wielu pamiętnych utworów Chopina, które posłużyły również jako tło do przedstawienia poezji związanej z bohaterem całego spotkania.

- Skrót z Wieczornicy

MO & WB

 

03.12.2010 – PO XV FESTIWALU ARTYSTYCZNYM!

Prawie stu osiemdziesięciu niepełnosprawnych artystów przyjechało do Tarnowa na XV Festiwal Artystyczny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Bądźmy Razem”. W jego otwarciu wziął udział wicemarszałek Województwa Małopolskiego Roman Ciepiela. Festiwal jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz Urzędu Miasta Tarnowa. Swoje talenty prezentują na jubileuszowym festiwalu dzieci i młodzież z całej Polski. Przyjechali między innymi z Nowego Sącza, Krakowa, Oświęcimia, Skawiny, Bochni, Przemyśla, Nowego Targu...

Czytaj więcej >>>

Materiał pochodzi z portalu tv.malopolska.pl. Serdecznie dziękujemy!

11.11.2010 – NIEPODLEGŁOŚĆ – DAR I ZADANIE

„Co zrobisz ze swoją wolnością?” to tytuł integracyjnego widowiska wystawionego przez wychowanków SOSW wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 7 w Nowym Sączu z okazji 92 rocznicy odzyskania niepodległości. Pomysłodawcy - Urszula Baczyńska, Marta Ryżak i Ryszard Nowak – stawiali licznie zgromadzonej w sali widowiskowej SOSW publiczności ważne retoryczne pytania. Widowisko poprzez odkrywanie kolejnych kart z naszej historii ukazuje bowiem ciężką drogę wielu pokoleń Polaków do odzyskania niepodległości, rozbiory, powstania - ofiarę krwi wobec świadomości wielkiego dziedzictwa czasów, w których żyjemy.

Czytaj więcej >>>

WB

14.10.2010 - PRZEPRASZAMY. DZIĘKUJEMY. SZANUJEMY...

Tradycyjnie w dniu Święta Edukacji Narodowej w SOSW odbyła się uroczysta akademia oparta na programie artystycznym dedykowanym wszystkim nauczycielom
i wychowawcom jak również pierwszoklasistom – w naszym przypadku szkoły podstawowej, gimnazjalnej i zawodowej.

Życzenia i gratulacje dyrekcji, ceremonia i pasowanie na ucznia, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
„Mój Wychowawca”, internackie otrzęsiny, wspólna dyskoteka przy grillu,
i można uznać, że Święto Edukacji w SOSW minęło w atmosferze odpowiadającej roli edukacji i wychowania w życiu człowieka.

- Skrót z uroczystości

- Galeria z występów

WB

01.10.2010 - NA BRZANCE ŻEGNAMY LATO…

Rajd „Brązowego liścia” na pożegnanie lata odbył się w tym roku szlakiem z Lubaszowej na Brzankę. Poranne mgły szybko uniosły się do nieba, odsłaniając piękne pejzaże i krajobrazy ostatniego dnia lata. W dole został Tuchów z wyraźnie zarysowaną  Bazyliką Matki Boskiej Tuchowskiej i wstęgą rzeki Białej. Dotarliśmy wkrótce do źródełka z figurą Przenajświętszej Panienki, pierwszego etapu naszej wędrówki. Tam zjedliśmy część naszych zapasów i po krótkiej modlitwie poszliśmy dalej. A las zaskoczył nas ogromną ilością grzybów: prawdziwki i podgrzybki wychylały się spod liści tuż przy szlaku, wystarczyło się tylko schylić.  Jakie okazy udało nam się zebrać - zobaczcie sami na zdjęciach...

Czytaj więcej >>>

BP

27.09.2010 - ODBLASKOWA SZKOŁA

Nasza szkoła podstawowa przystąpiła do konkursu „Odblaskowa Szkoła”.  Akcja ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczniom i zmniejszenie wypadków komunikacyjnych. Organizatorem konkursu jest Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Małopolska Policja oraz Małopolskie Kuratorium Oświaty. Celem konkursu jest zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych,  lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe...

Czytaj więcej >>>

PM

18.09.10 - „ŚPIEWAJ Z NAMI”, TARNÓW 2010

XV Jubileuszowy Ogólnopolski Festiwal Artystyczny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej "Śpiewaj z nami" zbliża się coraz większymi krokami. Już teraz zapraszamy do udziału wszystkich uczniów szkół specjalnych z całej Polski!

Festiwal odbędzie się już niedługo, a konkretniej od 25 do 27 listopada w Tarnowie. Jak co rok Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy wraz z tarnowskim Stowarzyszeniem „Bądźmy Razem” zajmuje się organizacją tego słynnego już przedsięwzięcia.

Czytaj więcej >>>

WB

 

6.09.2010 - ROZPOCZYNAMY ROK SZKOLNY 2010/2011

Msza Święta w kościele pw. Miłosierdzia Bożego, a następnie uroczysty apel w SOSW rozpoczęły rok szkolny 2010/2011. Po przywitaniu zebranych przez dyrektora placówki Krzysztofa Zeliasia i odebraniu życzeń związanych z nowymi wyzwaniami zostaliśmy zapoznani z organizacją zajęć. My z tej okazji ze swojej strony życzymy Wam pokochania naszego internatu oraz odnalezienia w nim swojego drugiego domu. Życzymy Wam radości z odkrywania i poznawania świata, a rodzicom i wychowawcom – satysfakcji płynących z wszelkich sukcesów edukacyjnych i wychowawczych młodych mieszkańców naszej społeczności.

- Uroczyste rozpoczęcie roku

WB

1.07.2010 - LISTY POCHWALNE

Uchwałą Rady Pedagogicznej Internatu SOSW postanowiono docenić wychowanków wyróżniających się zachowaniem oraz aktywnością społeczną w roku szkolnym 2009/2010. W ten sposób została wyodrębniona spora grupa uczniów, którzy swoją postawą zapracowali na szczególną nagrodę jaką jest LIST POCHWALNY Kierownictwa Internatu skierowany do Rodziców. Oto lista nagrodzonych...

Czytaj więcej >>>

LN

26.06.2010 - „INTERNAT SOSW TO JEST POTĘGA…”

Nie jest żadną tajemnicą, że hiphop cieszy się wśród młodzieży SOSW niezwykłą popularnością. Dlatego też zadecydowaliśmy, aby właśnie rapem dokonać prezentacji  naszej placówki. Utwór, wykonywany przez Kamila Kłuska - z pomocą beatboxingu Pawła Fortuny -okrzyknięty został przez młodzież swoistym hymnem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, często zresztą nuconym przez innych wychowanków...

Czytaj więcej >>>

WB

23.06.2010 - GRAND PRIX DLA INTERNACKIEJ KRONIKI FILMOWEJ!

Jury V Edycji „Świata Zatopionych Marzeń” postanowiło jednomyślnie przyznać Grand Prix dla internackiej kroniki filmowej SOSW w Tarnowie. Nagrodzony reportaż prezentuje w konwencji lat 50 realizację prowadzonych przedsięwzięć tegorocznej edycji Projektu przez SOSW. Dzieląc się z Wami radością z otrzymanej nagrody, dzielimy się również nagrodzonym materiałem.

- Zwycięska prezentacja

WB

18.06.2010 – MUZYKA ŁĄCZY POKOLENIA

Niedawno odwiedziła nas Tarnowska Kapela Podwórkowa Emerytów i Rencistów, działająca przy Zakładach Azotowych w Tarnowie. Okazało się, że zaprezentowany przez nich repertuar stał się wspaniałym łącznikiem pokoleniowym. Wyrażając wdzięczność za bezinteresowne przybycie, jednocześnie już dzisiaj zapraszamy do kolejnej wizyty w nowym roku szkolnym...

- Występy kapeli

WB

21.05.2010 - CO SŁYCHAĆ W "ŚWIECIE ZATOPIONYCH MARZEŃ"?

Obecnie dobiegają końca dwa konkursy – plastyczny o tematyce antyalkoholowej oraz fotograficzny „Tarnów – nowoczesne miasto”.

Poniżej w galeriach możecie zobaczyć nasze prace, które zakwalifikowały się aż do ścisłego finału. Tam wspólnie z pracami z innych placówek biorących udział w Projekcie Profilaktycznym "Alkohol - Świat zatopionych marzeń" zostaną ocenione przez jury konkursu. Zaś dzisiaj także i Wy możecie stać się jurorami - przejrzyjcie poniższe galerie i zadecydujcie, które prace najbardziej do Was przemawiają...

Czytaj więcej >>>

WB

13.05.2010 - WARSZAWO, TY MOJA WARSZAWO...

W dniach 20 – 22 kwietnia 2010 r. zwiedzaliśmy Warszawę. Na wycieczkę wybrało się 45 uczniów naszej placówki wraz z nauczycielami. Dotąd Warszawę znaliśmy tylko z podręczników, filmów i opowiadań nauczycieli na lekcjach historii, geografii czy języka polskiego. Pierwszym zwiedzanym miejscem był Zamek Królewski. Zrobił na nas ogromne wrażenie – wiedzieliśmy przecież, że był doszczętnie zniszczony w czasie II wojny światowej. Następna w kolejności była Archikatedra Św. Jana wraz z podziemnymi sarkofagami wybitnych Polaków, a potem spacer po Starówce i Krakowskim Przedmieściu aż do Placu Józefa Piłsudskiego...

Czytaj więcej >>>

BP

06.05.2010 - OTO JEST PYTANIE...

Młodzież internatu SOSW odegrała przedstawienie pt. „Pić albo nie pić”. W poszczególne role wcielili się:

Hamlet – Daniel Kosatka
Duch – Staszek Wójcik
Stryj (Król) – Marcin Łukasik
Królowa – Sabina Brzezińska
Horacy – Weronika Brzezińska
Ofelia – Patrycja Starzec
Larwetes – Michał Stasiak

W sposób bardzo humorystyczny młodzież zapoznała publiczność z problemem spożywania alkoholu i jego konsekwencjami.

- Obejrzyj nasz cały występ lub skrót z całości!

- Galeria z występów

ES & WB

05.05.2010 - DMUCHAWCE, LATAWCE, WIATR…

Przez ostatnie tygodnie w pracowniach technicznych placówek biorących udział w projekcie „Świat zatopionych marzeń” powstawały żmudnie sklejane balony. Na miejsce startu skonstruowanych statków powietrznych organizatorzy wybrali Górę św. Marcina. W konkursie liczyły się dokładność wykonania, umiejętność wypełnienia gorącym powietrzem, korzystny wiatr i długość lotu. Dla nas samych najważniejsze tak naprawdę były jednak niesamowite wrażenia, towarzyszące każdemu startowi balonu…

- Zobacz, jak to było!

WB

04.05.2010 - TEATR W ŚWIECIE MARZEŃ


W ramach naszej pracy nad przygotowaniem małej formy teatralnej o tematyce profilaktyki uzależnień wzięliśmy udział w warsztatach teatralnych prowadzonych przez aktora teatru tarnowskiego. Galeria odsłania ich kulisy…- Galeria z warsztatów

WB

11.04.2010 - POLSKA W ŻAŁOBIE…

Łączymy się w bólu i żałobie z całą Polską. Jest to wielka
tragedia, która dotknęła nas wszystkich. W godzinach rannych 10 kwietnia w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginął prezydent Lech
Kaczyński z małżonką oraz dziesiątki wybitnych przedstawicieli elity
politycznej naszego kraju: ministrowie, posłowie, dowódcy wojska,
biskupi. Wszyscy oni udawali się do Katynia w celu uczestnictwa w uroczystościach katyńskich.

Dziękujemy im za to, co zrobili dla Polski.

- Pamiętamy.

WB

31.03.2010 - WIELKANOC!

Po długiej zimie przychodzi do Ciebie Jezus, a wraz z nim refleksja nad życiem, nad przemijaniem…  Obdarowuje Cię radością swojego zmartwychwstania, która nadaje sens Twojemu życiu… Niesie nadzieję dostąpienia udziału w owocach jego błogosławionej śmierci. Przyjmij od nas z serca płynące przyjacielskie życzenia radosnych, zdrowych, bez zmartwień Świąt Wielkanocnych.

Czytaj więcej >>>

WB

28.03.2010 - NAJBLIŻSZE WYDARZENIA:

  • Przypominamy o składaniu konkursowych prac plastycznych w ramach Projektu Profilaktycznego!

  • W połowie kwietnia startujemy w zawodach latających modeli balonowych na terenach Aeroklubu Ziemi Tarnowskiej!

  • Do końca kwietnia składamy prace konkursowe w ramach fotograficznego konkursu „Tarnów – nowoczesne miasto”.

  • W dniach 13-20 kwietnia odbędą się warsztaty teatralne w ramach „Świata zatopionych marzeń". Zajęcia w Pałacu Młodzieży poprowadzą aktorzy Teatru Tarnowskiego – Anna Nowicka i Bogusława Podstolska-Kras.

  • 28 kwietnia 2010 odbędzie się XVI Internacki Festiwal Form Artystycznych.

  • W dniu 6 maja również w Pałacu Młodzieży w ramach realizacji Projektu Profilaktycznego odbędzie się przegląd małych form teatralnych.

WB

25.03.2010 - HISTORIA NAUKĄ ŻYCIA JEST...

Udział w olimpiadzie mógł wziąć każdy - wystarczyła ogólna wiedza z zakresu II Wojny Światowej. Od początku roku szkolnego na tablicy informacyjnej sukcesywnie umieszczane były wiadomości ukazujące te wydarzenia z II Wojny Światowej, które miały wpływ na jej losy. Wsparciem była również znajomość literatury czy filmów o tematyce wojennej. Przydała się także znajomość map z tego okresu...

Czytaj więcej >>>

WB

07.02.2010 - CHCESZ POMÓC?

Drodzy przyjaciele i sympatycy naszego Domu!

Zaglądając na stronę www.internatsosw.pl możecie od 2 lat towarzyszyć naszym przeżyciom i emocjom. Staramy się na niej umieszczać to wszystko, co składa się na naszą codzienność – dziesiątki godzin materiału wideo na kanale YT i tysiące umieszczonych zdjęć ukazują świat realizacji wielu działań związanych z integracją osób niepełnosprawnych ze środowiskiem lokalnym, działań na rzecz integracji społecznej i zawodowej, ograniczania skutków niedostosowania społecznego. Wszystkie te działania zmierzają do wyrównywania szans mieszkańców Naszego Domu przy ul. Romanowicza i w zdobywaniu umiejętności potrzebnych do sprostania wyzwaniom czekającym ich w życiu dorosłym…

Stań się ogniwem prowadzącym do dziecięcej radości!

Czytaj więcej >>>

WB

27.01.2010 - TARNÓW – MOJE MIASTO

W ramach realizacji V Edycji Projektu „Świat Zatopionych Marzeń” wzięliśmy udział w konkursie fotograficznym „Tarnów – moje miasto”. W tym celu poszczególne grupy internackie w technice czarno-białej odkrywały przez kilka miesięcy miejsca ujmujące swoją niepowtarzalnością i otaczającym je klimatem. Spośród wielu prac (format A4) kilkanaście zakwalifikowało się do finału konkursu, gdzie rywalizować będą ze zdjęciami nadesłanymi z pozostałych placówek opiekuńczo-wychowawczych w naszym mieście...

Czytaj więcej >>>

WB

18.01.10 HEJ KOLĘDA, KOLĘDA…

Mieszkańcy naszego Domu wspólnym kolędowaniem przedłużyli niepowtarzalną atmosferę Bożego Narodzenia. W wieczorze kolęd znalazło się miejsce na indywidualne i grupowe wykonania kolęd i pastorałek na tle polskiej tradycji. Grono kolędników składających hołd małemu Jezusowi wsparła zarówno dyrekcja, jak również zaprzyjaźniona schola z parafii pw. Miłosierdzia Bożego. Spotkanie zakończone zostało błogosławieństwem kolędowym udzielonym przez naszego kapelana, ks. Jerzego Tokarza.

Czytaj więcej >>>

WB


24.12.2009 - WESOŁYCH ŚWIĄT!

Każdy z nas ma na tyle dużą dłoń,
że może z niej uczynić Betlejem...
Każdy z nas ma na tyle ciepłe serce,
że może przyjąć nowo narodzoną miłość... do tego wystarczy tylko wiara, nadzieja, a miłość przyjdzie sama... Radosnych Świąt!

Święta Bożego Narodzenia, to czas szczególny - czas miłości, radości i pojednania. Czas, w którym serce każdego człowieka przepełnione jest radością i oczekiwaniem. Życzymy, zatem wszystkim, aby te najpiękniejsze w naszej tradycji święta upłynęły w ciepłej, rodzinnej atmosferze.

Dlaczego jest Święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?
Dlatego, żeby uczyć się miłości do Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.
Dlatego, żeby sobie przebaczać.

/ks. Jan Twardowski/

WB

21.12.2009 - KIEDY BÓG SIĘ RODZI...

Wieczór Wigilijny jest w tradycji polskiej najbardziej uroczystym i najbardziej wzruszającym wieczorem w roku. Taki był również w naszym internacie. 16 grudnia spotkaliśmy się więc wszyscy przy wspólnym wigilijnym stole: dzieci i młodzież wraz z wychowawcami, dyrekcją, kierownictwem, księdzem katechetą, sponsorami i przedstawicielami władz miasta. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy przedstawieniem opartym o baśń Andersena „Dziewczynka z zapałkami”, przygotowanym przez zespół teatralny dzieci niedosłyszących „Arlekin”. Następnie wysłuchaliśmy fragmentu z Ewangelii wg św. Mateusza o Bożym Narodzeniu i życzeń skierowanych do nas przez panią kierownik Ewę Rostkowską. I nadszedł najważniejszy, zapadający głęboko w serce moment – dzielenie się opłatkiem...

Czytaj więcej >>>

BP

6.12.2009 - SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

Na tarnowskim Rynku odbyło się nasze niecodzienne spotkanie z prawdziwym Mikołajem, który przybył do nas prosto z koła podbiegunowego wraz ze swoimi pomocnikami i oddanymi reniferami: Rudolfem i Niko. Również w siedzibie tvm niektórzy z nas uczestniczyli w kameralnym spotkaniu ze Świętym Mikołajem.

Czytaj więcej >>>

WB

 

3.12.2009 - POKOCHAJ PLUSZOWEGO MISIA…

Słowa tej znanej i lubianej piosenki były myślą przewodnią uroczystości z okazji 7 Światowego Dnia Pluszowego Misia, którą obchodziliśmy w internacie 3 grudnia.

To już druga edycja naszego „Dnia Misia”, który świętowaliśmy także w zeszłym roku. Licznie zgromadzona społeczność internacka aktywnie uczestniczyła we wspólnej zabawie, konkursach i śpiewach. Uważnie obejrzała też przedstawienie „Smutny miś” w wykonaniu naszych wychowanków...

Czytaj więcej >>>

ULP

 

28.11.2009 - MODLITWA ZA NIEOBECNYCH

Jako że miesiąc listopad jest w Kościele szczególnie poświęcony pamięci modlitewnej za wszystkich zmarłych, również mieszkańcy naszego Domu spotkali się na wspólnej modlitwie różańcowej w dniu 25 listopada, aby ofiarować swoją modlitwę za zmarłych rówieśników, z którymi wspólnie przeżywali dobre i złe chwile swojego internackiego życia...

Czytaj więcej >>>

WB

 

22.11.2009 - "ŚPIEWAJ Z NAMI" I TY!

W ramach XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Artystycznego w dn. 19-21 listopada SOSW gościł dzieci i młodzież niepełnosprawną z całej Polski. Na scenie Pałacu Młodzieży swój program artystyczny zaprezentowało 27 solistów, 7 zespołów teatralnych, 4 zespoły wokalne i  11 zespołów tanecznych. W czwartek zaczęły zjeżdżać do naszego internatu goście z Koronowa, Szymbarku, Bochni, Radzionkowa, Kolbuszowej Dolnej, Frysztaka, Przemyśla, Nowego Sącza, Oświęcimia, Złotej, Nowego Targu, Karczmisk, Krakowa, Kobylanki...

Czytaj więcej >>>

WB


5.11.09 - GRA TERENOWA

W ubiegłym tygodniu na tarnowskim Rynku spotkało się sześć reprezentacji placówek oświatowo – wychowawczych z naszego miasta, by wziąć udział w zmaganiach gry terenowej ulicami Tarnowa w ramach V Edycji „Świata zatopionych marzeń”.

Głównym zadaniem gry było odnalezienie i odwiedzenie za pomocą otrzymanych mapek instytucji zajmujących się w naszym mieście rozwiązywaniem problemów alkoholowych...

Czytaj więcej >>>

WB

22.10.09 - PRZESŁANIE KS. POPIEŁUSZKI

25 rocznica męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki zgromadziła nas 19 października w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego na koncercie „Przesłanie ks. Popiełuszki”. Postać bohaterskiego kapłana połączyła tego wieczoru wielu ludzi. Każdy z obecnych poczuł, że ma udział w przesłaniu ks. Jerzego - „Zło dobrem zwyciężaj”, ciągle aktualnym w swej wymowie. To duchowy testament, pozostawiony narodowi polskiemu do wykonania, a jego rozwinięciem są szczegółowe postulaty dotyczące życia prawdziwie chrześcijańskiego... 

Czytaj więcej >>>

BP

15.10.09 - PODNIOŚLE I UROCZYŚCIE

Obchodom Dnia Edukacji Narodowej w SOSW towarzyszyło wiele interesujących wydarzeń podkreślających doniosłość tegoż święta. I tak w holu Internatu można obejrzeć wystawę zgromadzonych plac plastycznych, zatytułowanych „Mój wychowawca” – dzieci, tworząc portrety swoich wychowawców w barwie i kształcie zawarły emocje łączące ich z nimi. Wystawa otoczona jest też pracami ciekawych kompozycji jesiennych wykonanych przez poszczególne internackie grupy, co stanowi dodatkową zachętę do jej odwiedzenia...

Czytaj więcej >>>

WB

07.10.09 - POWRACA "ŚWIAT ZATOPIONYCH MARZEŃ"

Projekt Profilaktyczny "Świat zatopionych marzeń" doczekał się w tym roku szkolnym swojego małego jubileuszu. To już piąta edycja zmagań młodzieży z placówek opiekuńczo-wychowawczych miasta Tarnowa na płaszczyźnie działań promujących w tych środowiskach ideę życia bez używek. Uwrażliwienie młodych ludzi na dramaty życiowe osób uzależnionych ma stanowić dla nich kontrpropozycję złudnego szczęścia, a w następstwie skłonić do refleksji i zastanowienia się nad możliwymi następstwami swojego zachowania w otaczającym środowisku...

Czytaj więcej >>>

WB

30.09.09 - "IDŹ I POWIEDZ POLSCE, ŻE TU LEŻYMY, POSŁUSZNI JEJ PRAWOM…"

Pod tym hasłem już cały miesiąc trwają w SOSW obchody pamięci wybuchu II wojny światowej. Młodzież uczestniczyła w tarnowskim rajdzie szlakiem bohaterów września i w okolicznościowych prelekcjach o tematyce związanej z historią i okolicznościami II wojny światowej. W sali nr 407 można oglądnąć bogato ilustrowaną wystawę książek o tejże tematyce. Prawdziwy rarytas stanowią gazety wydane w naszej ojczyźnie w pierwszych dniach wojny, jak i kalendarium prezentujące zapiski z poszczególnych dni powstania warszawskiego...

czytaj więcej >>>

WB

29.09.09 - "PIERWSZE KOTY ZA PŁOTY"

Tak najogólniej można scharakteryzować u nas mijający pierwszy miesiąc nauki szkolnej. Czas ten wykorzystany został na aklimatyzację nowych członków naszej rodziny internackiej, a pozostałym pozwolił oswoić się z myślą, że czas się zabrać do solidnej pracy. Jedni i drudzy, aby usprawnić sobie przebywanie w naszym domu wzięli udział w wyborach obsadzających różne funkcje samorządowe w naszym środowisku...

czytaj więcej >>>

WB

28.09.09 - „ŚPIEWAJ Z NAMI”, TARNÓW 2009

Już niedługo, a konkretniej od 19 do 21 listopada w Tarnowie odbędzie się XIV Ogólnopolski Festiwal Artystyczny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Śpiewaj z nami”. Jak co rok Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy wraz z tarnowskim Stowarzyszeniem „Bądźmy Razem” zajmuje się organizacją tego słynnego już przedsięwzięcia.

Z racji, że Teatr im. Ludwika Solskiego przechodzi obecnie generalną przebudowę, tym razem przegląd odbędzie się w Pałacu Młodzieży na
ul. Piłsudskiego. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc nalegamy, by o swoim przybyciu informować jak najszybciej – liczy się kolejność zgłoszeń!

Celami festiwalu są konfrontacja i popularyzacja umiejętności artystycznych różnych placówek, wymiana doświadczeń wśród ich opiekunów oraz integracja uczestników. Skoro mowa o uczestnikach – w festiwalu udział brać mogą wychowankowie placówek szkolnictwa specjalnego na terenie całego kraju...

czytaj więcej >>>

WB

19.09.09 - „W GÓRY, W GÓRY, MIŁY BRACIE, TAM SWOBODA CZEKA NA CIĘ…”

Od 2000 r. organizujemy piesze rajdy internatu po górach. Byliśmy już na Brzance, Jamnej i Pogórzu Ciężkowickim. W połowie września wybraliśmy się na „Rajd Brązowego Liścia” w Beskid Sądecki. Rano dotarliśmy pociągiem do Rytra. Pogoda była wymarzona dzięki bezchmurnemu niebu i przygrzewającemu słońcu. Świetne warunki do robienia zdjęć – pomyśleliśmy i ruszyliśmy w drogę...

Czytaj więcej >>>

BP

15.09.09 - ZA OKNEM CORAZ MNIEJ LATA...

Za oknem coraz mniej lata, a witające nas zimne poranki zwiastują rychłe nadejście jesieni. Choć jest ona piękną i malowniczą porą roku, to jednak ma wpisane w swoją naturę uciążliwości związane choćby z kichaniem i ciągłym wycieraniem nosa. Z pewnością internat i szkoła muszą mieścić w sobie wielu przebywających ze sobą w jednym czasie ludzi. Sytuacja taka niesie zaś ze sobą możliwość szerzenia się drogą powietrzną zagrożeń związanych z bardzo popularną, ale nielubianą chorobą, jaką jest grypa. I to właśnie jej sekrety postanowił dziś odkryć mieszkaniec naszego Domu – Paweł. Czy mu się to udało? Odpowiecie sobie sami po oglądnięciu poniższego filmu.

- Wywiad z panią pielęgniarką

WB

1.09.09 - WITAJ SZKOŁO! W TONIE ZADUMY I REFLEKSJI…

Nieco jakby w cieniu 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej i uroczystości na Westerplatte zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny 2009/2010.
Zgodnie z tradycją SOSW zebraliśmy się o godzinie 8:00 w kościele pod wezwaniem. Miłosierdzia Bożego, aby wziąć udział we Mszy Świętej. Okolicznościowe kazanie wygłosił z tej okazji nowy nowy kapłan w parafii, na której terenie znajduje się nasz Dom - ks. Grzegorz Kurczyna. Podjął on skuteczną próbę ukazania podobieństwa między garncarzem wyrabiającym glinę w celu uzyskania pięknego naczynia, a wychowawcą kształtującym swojego wychowanka w oparciu o wzajemne zaufanie i odpowiedzialność.

Czytaj więcej >>>

WB

31.08.2009 - „NIC NIE MOŻE PRZECIEŻ WIECZNIE TRWAĆ…”

Harmonogram uroczystości 1 września:
- godz. 8:00 - rozpoczęcie roku szkolnego mszą świętą o godzinie 8:00 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego,
- godz. 9:00 – inauguracja roku szkolnego w SOSW.

W celu poprawienia nastroju tym, którzy jeszcze nie pogodzili się z faktem, że już czas wracać do szkolnych obowiązków, osładzamy wizję najbliższych dziesięciu pracowitych miesięcy wykazem dni, w których dzwonek nie zabrzmi...

Czytaj więcej >>>

WB

19.06.2009 – WAKACJI NADSZEDŁ CZAS!

19 czerwca 2009 roku w SOSW odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego. Rozpoczęliśmy od wprowadzenia sztandaru i wysłuchania hymnu państwowego. Następnie dyrektor Placówki Krzysztof Zeliaś powitał serdecznie młodzież, nauczycieli i licznie zebranych rodziców oraz podsumował mijający rok szkolny, dziękując wszystkim nauczycielom za trud uczenia i wychowania, uczniom za wysiłek i podejmowanie wyzwań, a ich rodzicom za wsparcie i współdziałanie.

Najlepsi uczniowie otrzymali nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce, zachowanie, pracę na rzecz naszego środowiska i za reprezentowanie naszej placówki na forum miasta, województwa, a nawet Polski. Rozstanie ze szkołą na czas wakacji odbyło się w klimacie pełnym życzliwości – bukietów kwiatów, uścisków, uśmiechów i łez radości…

Nam pozostaje życzyć wszystkim uczniom wspaniałych, słonecznych wakacji, a wychowawcom zasłużonego wypoczynku. Jednych i drugich zapraszamy do przeglądania naszych galerii – zarówno archiwalnych, jak i tych, które zamieścimy w najbliższym czasie. Odwiedzajcie nas również na Naszej-Klasie, YouTube i gg. Przysyłajcie na nasz adres internat.sosw@gmail.comzdjęcia z miejsc, w których przebywacie - może uda się nam stworzyć z nich wakacyjną galerię na naszej stronie…

- Galeria z uroczystości

WB

15.06.2009 - 1… 2... 3... MAŁO!

„Świat zatopionych marzeń” stał się już sprawdzoną formą profilaktyki antyalkoholowej oraz integracji środowiska lokalnego wychowanków i uczniów różnych placówek.

Właśnie wróciliśmy ze znajdującego się na ulicy Staszica kina „Marzenie”. W związku z pracami budowlanymi tarnowskiego teatru, gdzie tradycyjnie odbywały się poprzednie finały Projektu, właśnie tam miała miejsce wielka gala pięciu placówek biorących udział w tegorocznej edycji. Nie mogło na niej zabraknąć i nas – laureata dwóch poprzednich odsłon przedsięwzięcia...

Czytaj więcej >>>

WB

11.06.2009 - W SOSW LISTY PISZĄ...

W ostatnim tygodniu szkolnej nauki przychodzi stosowny czas na - jak to ktoś trafnie ujął – żniwa tego, co przez cały rok naszej pracy było siane i pielęgnowane. I my zatem postanowiliśmy nadać Internackiemu Piknikowi formę „dożynek”, na których w czasie wspólnej zabawy znalazł się czas na podsumowanie naszych osiągnięć w roku szkolnym 2008/2009. Były zatem dyplomy, wyróżnienia i nagrody za pracę w kołach zainteresowań, wyniki w nauce szkolnej oraz konkursach i różnego rodzaju klasyfikacjach prowadzonych w Naszym Domu. Najbardziej zasłużeni otrzymali z rąk kierownictwa naszej placówki listy pochwalne skierowane do swoich rodziców. Dla pełniejszego oddania atmosfery naszej uroczystości wspomnijmy jeszcze o tradycyjnej dyskotece i wspólnym grillowaniu na patio…

Czytaj więcej >>>

WB

10.06.2009 - ODKRYTE ZA MIEDZĄ...

W ramach zadań związanych z realizacją Projektu Profilaktycznego „Świat zatopionych marzeń” otrzymaliśmy za zadanie wykonanie prezentacji jednej z najstarszych świątyń drewnianych w Małopolsce – pochodzącego z XV wieku kościoła św. Stanisława biskupa w Skrzyszowie...

Czytaj więcej >>>

WB

03.06.2009 - FESTIWAL WSPÓLNEJ RADOŚCI…

3 VI pod hasłem: „Piosenka jest dobra na wszystko”, odbył się w Naszym Domu coroczny festiwal form artystycznych. Młodzież miała możliwość zaprezentowania efektów swojej pracy. W programie znalazły się zatem występy zarówno solowe jak i  zespołowe mieszkańców SOSW. W roli gościa festiwalu wystąpił „Romski zespół dziewcząt”.

Cała impreza prowadzona była w formie wspólnej zabawy przez naszego przyjaciela, prezentera radiowego  - Marcina Walkowicza. Jury festiwalowe tradycyjnie miało ciężki orzech do zgryzienia w wytypowaniu zwycięzców, wszak samo wyjście na estradę przy tłumnie zebranej publiczności jest wyczynem zasługującym już na uznanie. W związku z czym wyróżnienia jak i atrakcyjne nagrody były równorzędne. Umieszczony poniżej materiał foto – video niech będzie dopełnieniem wrażeń i próbą oddania klimatu tej imprezy…

- Galeria z Festiwalu

- Skrót z festiwalu
- Taniec romskiego zespołu dziewcząt

WB

 

02.06.2009 - DZIEŃ DZIECKA!

Z jednodniowym poślizgiem spowodowanym wyjazdem na Jamneński Piknik rodzinny rozpoczęły się w naszym Domu uroczyste obchody Dnia Dziecka. Nawet najwybredniejsi mogli usatysfakcjonować w tym dniu swoje gusta związane z zapotrzebowaniem na szaleństwa pochodzące rodem z krainy dziecięcej zabawy, a że w wielu wychowawcach również obudziło się niespodziewanie zapotrzebowanie na cofnięcie swojego zegara biologicznego, to atmosfera tego święta stała się przednia. Wspólne zabawy i konkursy z nagrodami, występ młodego, obiecującego tarnowskiego zespołu „The Same”, po kolacji zaś dyskoteka - aż do... ciszy nocnej :-)…

- Galeria z Dnia Dziecka

WB

18.04.2009 - "ŚWIAT ZATOPIONYCH MARZEŃ IV"

W Tarnowie rusza właśnie realizacja IV Edycji Projektu Profilaktycznego „Alkohol – świat zatopionych marzeń”. Projekt ten jest skierowany do dzieci i młodzieży na poziomie gimnazjum i szkoły zawodowej i stanowi propozycję szeregu działań z zakresu profilaktyki pierwszorzędnej o charakterze informacyjno-edukacyjnym.

Ukazuje z jednej strony problemy związane z używaniem alkoholu, zaś z drugiej skutki jego zgubnego wpływu na relacje w środowisku, w którym się pojawia...

Czytaj więcej >>>

WB

13.04.2009 - SPOTKANIE PRZY WITA STWOSZA 6

W ubiegłym tygodniu na terenie Pogotowia Opiekuńczego przy ul. Wita Stwosza 6 odbyło się spotkanie organizacyjne koordynatorów z ramienia placówek oświatowo – wychowawczych przystępujących w tym roku do IV Edycji Projektu profilaktycznego „Alkohol – świat zatopionych marzeń”.

Nasz Dom reprezentowany był tam przez wychowawców mgr Violettę Białas i mgr Wiesława Borszowskiego, którzy od kilku lat czuwają u nas nad realizacją poszczególnych jego edycji...

Czytaj więcej >>>

WB

11.04.2009 - NA CZAS WIELKIEJ RADOŚCI...

Na czas Wielkiej Radości
Co zrodziła się z wielkiego smutku,
Czas, gdy milczenie
Jest jedyną odpowiedzią
Na cud Wielkiej Nocy -
Życzymy, by Ten, który jest Miłością
Wszystkich naszych miłości,
Naszą Drogą i naszym Życiem -
Napełnił serce POKOJEM…

WB

06.04.2009 - WYSTAWA PALM W SOSW

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi mieszkańcy naszego domu uczestniczyli w tradycyjnie organizowanym konkursie na najładniejszą palmę… Zgodnie z konkursowymi założeniami brały w nim udział poszczególne grupy internackie prezentując przy tym własne techniki i pomysły związane z  wykonaniem prac.

Efektem podjętych działań stała się powyższa wystawa wyeksponowana również tradycyjnie w hollu naszego domu. Oglądając mistrzowsko wykonane palmy nie sposób oprzeć się wrażeniu, że nie ustępują one tym, które wielu z nas mogło zobaczyć w swoich rodzinnych parafiach w minioną Niedzielę Palmową.

Nasza wystawa jest dostępna zainteresowanym jeszcze przez cały poświąteczny tydzień – a dzisiaj również w naszej galerii...

- Galeria z Niedzieli Palmowej w SOSW

WB

03.04.09 - REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

Uczestnictwem w nabożeństwie Drogi Krzyżowej rozpoczęły się w naszym domu wielkopostne rekolekcje.

Okazały korytarz SOSW uzyskał na ten czas topografię Jerozolimy, a na jego ścianach pojawiły się obrazy upamiętniające poszczególne etapy męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Treść rozważań stacji Drogi Krzyżowej przedstawili wychowankowie najstarszych grup internackich, zaś nabożeństwu przewodniczył kapelan z parafii Miłosierdzia Bożego ks. Adam Kłóś.

- Galeria z nabożeństwa Wielkopostnego w naszym domu

WB

30.03.09 - "MĘKA JEZUSA W SZTUCE"

„Męka Jezusa w sztuce” – to tytuł zorganizowanej w naszym Domu wystawy nawiązującej swoim tematem do okresu Wielkiego Postu i Świąt Wielkanocnych. Tradycyjną już pamiątką obejrzenia wystawy jest możliwość otrzymania wybranej pocztówki znajdującej się w gromadzonych przez mieszkańców naszej placówki wiele lat zbiorach.

Zainteresowanych zapraszamy do 22 kwietnia na IV piętro do Sali 407.

- Galeria z naszej wizyty na wystawie: „Męka Jezusa w sztuce”

WB

04.03.09 - ŚNIEŻNE WSPOMNIENIA…

Nasze województwo należało do ostatniej grupy regionów, których uczniowie właśnie zakończyli ferie zimowe. Wszystko wskazuje na to, że wraz z końcem zimowego wypoczynku pożegnała się z nami również śnieżna zima. Pozostawiła ona po sobie wiele miłych wspomnień, które stały się dla nas inspiracją do wykonania wielu ciekawych prac w ramach  konkursu zorganizowanego przez naszą sekcję plastyczną - „Zima, zima, zima – pada, pada śnieg”...

Czytaj więcej >>>

WB

21.02.09 - W BARWACH TĘCZY I RYTMIE CZA-CZY…

Pod tym hasłem w Internacie SOSW odbył się tegoroczny bal karnawałowy. Zamysłem jego było wprowadzenie w nasze życie jak największej ilości kolorów, a co za tym idzie – dużo radości i uśmiechu. Jedyną i podstawową zasadą udziału w balu było posiadanie ubioru w kolorach tęczy oraz dobrego samopoczucia. Na jego uczestników czekała za to wspaniała zabawa przeplatana tradycyjnie ciekawymi konkursami i związanymi z nimi nagrodami...

Czytaj więcej >>>

WB

12.02.09 - "KOCHAĆ... JAK TO ŁATWO POWIEDZIEĆ..."

Walentynki w tym roku przypadały w sobotę, więc my obchodziliśmy je w czwartek 12 II.  Wszyscy zebraliśmy się , aby oddać cześć Amorowi poprzez wspólną zabawę..
Nie zabrakło miłosnych wyznań, życzeń, pozdrowień i wierszy. Odwiedziła  nas zakochana para – dobosz i królewna, która pokazała, jak prawdziwa miłość może doprowadzić do ślubnego kobierca.

W tak bajecznych i gorących nastrojach pokonaliśmy zimowe chłody z radością wkraczając w ferie…

- Galeria z nabożeństwa Wielkopostnego w naszym domu

UL-P

28.01.09 - „ZAŚPIEWAJMY WSZYSCY RAZEM JEZUSOWI W STAJENECZCE…”

W ostatnią środę stycznia gościliśmy w naszym Domu scholę z parafii pw. Miłosierdzia Bożego. Nasi goście po zaprezentowaniu własnego repertuaru pastorałkowego wzięli z nami udział we wspólnym kolędowaniu przy internackiej szopce.

W czasie tego wieczoru każdy mieszkaniec Internatu, zarówno indywidualnie, jak i grupowo, mógł złożyć swój bożonarodzeniowy dar Jezusowi w postaci wykonanej kolędy lub pastorałki...

Czytaj więcej >>>

WB

20.12.08 - WŚRÓD NOCNEJ CISZY...

Święta Bożego Narodzenia są niewątpliwie najpiękniejszymi, najbardziej rodzinnymi i jednocześnie najbardziej uroczyście obchodzonymi świętami w całym roku. Jest to czas, który staje się okazją do pozostawienia za sobą wszelkich trosk i zmartwień.

Również w naszym gieratowskim Domu wieczerza wigilijna to już tradycja gromadzenia się członków naszej internackiej rodziny przy najdłuższym w mieście świątecznym stole. Wieczór ten symbolicznie obchodzony jest u nas zawsze kilka dni wcześniej, zanim jeszcze wszyscy rozjedziemy się do swoich rodzinnych domów...

Czytaj więcej >>>

WB

16.12.08 - INNY WYMIAR WSPÓLNOTY...

Nie od dziś wiadomo, iż mieszkańcy naszego Domu objęci są stałą opieką duchową prowadzoną przez księdza kapelana z parafii Miłosierdzia Bożego, na terenie której znajduje się nasza placówka. Istnieje więc comiesięczna możliwość spowiedzi, uczestnictwa we Mszy Świętej i przyjęcia Eucharystii. W tradycję Domu wpisały się już wizyty duszpasterskie (zwane kolędą), wspólne świętowanie różnych rocznic związanych z tradycją naszego Domu i naszej ojczyzny, rekolekcje czy wycieczki i pielgrzymki do miejsc kultu Bożego znajdujących się na terenie naszej diecezji - Odporyszów, Tuchów (ale i dalej - La Salette, Lourdes, Fatima – z niej niebawem fotoreportaż!). Dzisiaj publikujemy kilka fotografii ze Mszy Świętej, która miała miejsce w tym tygodniu w holu naszej placówki. Całą oprawę liturgiczną przygotowujemy osobiście (służba liturgiczna ołtarza, śpiew, czytania)…

- Galeria ze Mszy Św. w naszym Domu

WB

10.12.08 - W DŁUGIE ZIMOWE WIECZORY…

Zgodnie z obietnicą zaglądnęliśmy dzisiaj w różne miejsca naszego domu, aby zobaczyć, czymże to zajmują się jego mieszkańcy w długie zimowe wieczory? Jak zwykle odkryliśmy rzeczy ciekawe i zjawiskowe: witraże, wypiekane ciasteczka, odlewy gipsowe ramek i figurek bożonarodzeniowych, stroiki, choinki, wieńce adwentowe, powstające różnej wielkości szopki czy wreszcie tegoroczny hit - kartki świąteczne wykonywane w technice Pergamano, (tj. ozdabiania papieru w typie kalki technicznej za pomocą wycinania, dziurkowania, wygniatania, malowania różnych wzorów). Nie mogło też być tak, byśmy nie stworzyli Wam stosownej galerii, w której moglibyśmy podzielić się naszymi doświadczeniami.

Gdy już zamkniecie oczy (oczywiście po obejrzeniu galerii :) ), to dowiedziawszy się, że naturalnym podkładem naszych doznań był śpiew kolęd ćwiczonych na Wigilię, z pewnością poczujecie już zapach igliwia i tęsknotę za białym obrusem oraz atmosferą tych jakże rodzinnych świąt…

- Świąteczne przygotowania

- Kartki w technice pergamano

 

WB

30.11.08 - ANDRZEJKI W SOSW

Wieczór Andrzejkowy, który miał miejsce w Naszym Domu jednoznacznie oznajmił wszystkim jego mieszkańcom, że rozpoczyna się Adwent - okres przypominający oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa. Dlatego też sprzęt nagłaśniający udał się oficjalnie na miesięczny pobyt do „krainy zapomnienia”... Nie znaczy to oczywiście, że nasze życie kulturalne zaniknie...

Czytaj więcej >>>

WB

27.11.08 - BYŁO NAPRAWDĘ MISIOWATO...

No i doczekaliśmy się… Przyjechały do nas niemal z całego południa Polski ( z naszych rodzinnych stron) odkurzone, przystrojone i zadowolone, że sobie o nich przypomnieliśmy z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia.
Wszystko odbyło się w stosownym klimacie i należytej atmosferze...

Czytaj więcej >>>

WB

20.11.08 - „ABY TRADYCJI ZADOŚĆ SIĘ STAŁO... ”

Jak co roku nasza brać internacka przywitała nowo przybyłych wychowanków. Uroczystość pełną niespodzianek przygotował Samorząd Internacki pod opieką p. Anny Banaś. Uroczystości towarzyszył humor i zabawa...

Czytaj więcej >>>

WB

 

11.11.08 - MISIE BĘDĄ ŚWIĘTOWAĆ!

25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Ten pluszowy przyjaciel jest ulubioną zabawką wielu dzieci, dlatego stał się synonimem szczęśliwego dzieciństwa.

My również będziemy świętować z każdym misiem, który zostanie przywieziony z naszych rodzinnych domów. Będą one w tym dniu u nas kochane i podziwiane (gwarantują to panie wychowawczynie Ula Lonc-Plebanek i Jola Florek). W tym dniu przewidziano u nas mnóstwo „misiowych” niespodzianek i atrakcji - nie tylko dla misiów, ale dla całej naszej rodziny internackiej.

Gdyby ktoś z czytających tę informację uznał, że nie ma już zbytnio czasu dla swojego pluszaka, i chciał go przekazać któremuś z najmłodszych mieszkańców naszej placówki - serdecznie zapraszamy w nasze progi!

WB

10.11.08 - "ŻÓŁTY JESIENNY LIŚĆ - TYLE MI OPOWIEDZIAŁ..."

W naszym domu przeprowadzony został coroczny konkurs na ekspozycję jesienną. W tym celu wykorzystano potencjał miejsca naszego zamieszkania: otoczenie ze zróżnicowanym bogactwem drzewostanu, z którego właśnie opadają liście o kształtach ciasteczek wypiekanych przez nasze babcie. Dorodne polne płody z naszych rodzinnych domów. Skarby przynoszone w kieszeniach z naszych pieszych wycieczek w postaci czekoladowych kasztanów, żołędzi w berecikach czy szyszek podobnych do małych jeżyków... Z tego wszystkiego zrealizowanych zostało wiele ciekawych pomysłów świadczących o fantazji ich autorów. Wszystkich chętnych zapraszamy do zwiedzenia holu naszego domu, w którym znajduje się wystawa prac. Jako alternatywę jak zwykle pozostawiamy możliwość obejrzenia niektórych w galeryjce, dostępnej po kliknięciu na zdjęcie.

WB

08.11.08 - „MY TEŻ MAMY TALENT…”

Niewątpliwie XIII Festiwal Artystyczny „Śpiewaj z nami” należy uznać za duży sukces zarówno organizatorów i wykonawców, jak też wszystkich, którzy zaszczycili nas swoją obecnością.

160 uczestników, 24 solistów, 9 zespołów tanecznych i 2 teatralne, komplet na widowni - to liczby niespotykane w poprzednich edycjach festiwalowych. Kryje się za nimi wiele trudu i poświęcenia każdego, kto brał udział w tegorocznym przeglądzie.

Mają czego żałować z kolei ci, którzy w sobotnie przedpołudnie nie znaleźli się w Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego. Ujęci ich smutkiem, dzielimy się materiałem filmowym z koncertu galowego. Nie wspominamy o zdobytych miejscach, wyróżnieniach i nagrodach, by skupić się wyłącznie na samej radości tych wszystkich, którzy uczestniczyli w festiwalu… Jak było – zobaczcie sami na naszym internackim kanale YouTube.

WB

05.11.08 - ZAPRASZAMY!


Wspólnie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Integracji Społecznej Osób Niepełnosprawnych "Bądźmy Razem" serdecznie zapraszamy na XIII Ogólnopolski Festiwal Artystyczny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej "ŚPIEWAJ Z NAMI...".

Program:

7 listopada - piątek
godz. 9:00 - uroczyste otwarcie festiwalu - Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego
godz. 9:15 - prezentacja artystów

8 listopada - sobota
godz. 9:30 - KONCERT GALOWY, ogłoszenie wyników i wręczanie nagród - Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego

Słysząć śpiew dobiegający od przygotowujących się do tego festiwalu wychowanków naszej Placówki zajrzeliśmy na jedną z prób. Jej fragment zamieszczamy TU.

23.09.08 - MY NA YOUTUBE

YouTube to z pewnością dobrze Wam znany serwis społecznościowy, na którym internauci mają możliwość publikacji stworzonych przez siebie filmów i animacji. Widząc szaloną popularność tego potężnego medium, postanowiliśmy wykorzystać je w prezentacji życia mieszkańców naszego Domu. Aby zobaczyć nasz kanał YT, na którym będziemy sukcesywnie zamieszczali kolejne filmy związane z życiem Internatu, kliknij na ikonkę YouTube znajdującą się po prawej stronie. Nie omieszkaj też zostawić komentarza... :)

WB

22.09.08 - NASZA KLASA W NASZYM DOMU

Tych wszystkich, którzy mieszkali kiedykolwiek w naszym domu, byli jego gośćmi, są naszymi przyjaciółmi, serdecznie zapraszamy do wpisywania się. Wspomnijcie nas czasem, skomentujcie... Link do naszego konta znajdziecie TU.

WB

19.09.08 - GG: 4854962

Aby ułatwić Wam z nami kontakt, podajemy oficjalny nr GG naszej strony. Chcesz o coś zapytać? Chcesz nam coś powiedzieć? Przedstaw się i napisz na nasz numer. Z pewnością nie pozostaniemy obojętni i odpowiemy!

WB

17.09.08 - W RYTMACH GORĄCEGO LATA…

Żeby złagodzić tęsknotę za mijającym latem, samorząd internatu zorganizował w holu naszego domu dyskotekę integracyjną. Serdecznie zapraszamy na foto-relację, z której wynika, iż wszyscy bawiliśmy się wyśmienicie. Nasz DJ, pan Krzysztof, obiecuje już kolejne takie imprezy z większą ilością konkursów, dedykacji, i iluminacji świetlnych. Ale się będzie działo!

WB

16.09.08 - RUSZAMY!

Niniejszym, wszem i wobec mamy zaszczyt oznajmić, iż nowy rok szkolny 2008/2009 został uroczyście rozpoczęty! Oficjalna inauguracja rozpoczęcia naszych wspólnych zajęć nastąpiła w holu naszego domu na uroczystym apelu dnia 15 września. Przed nami rok realizacja ciekawych planów, wspólnej pracy, wypoczynku i zabawy. Zaglądajcie tu, a na bieżąco będziecie mogli obserwować to, co się u nas dzieje. Dzisiaj proponujemy wam video-relację z wystąpienia na apelu kierownik internatu pani mgr Ewy Rostkowskiej. Kliknij TUTAJ, by je otworzyć.

WB

19.05.08 - NIE RZUCAMY SŁÓW NA WIATR!

„Drzewko za butelkę” łączy ze sobą walory edukacji ekologicznej, aktywności społecznej, dbałości o środowisko naturalne oraz o własne miasto i gminę…

Podsumowując ubiegłoroczną, piątą edycję konkursu ekologicznego „Drzewko za butelkę” (patrz – 12.06.07 – „Prawie najlepsi!”) pisałem: „Uczestniczymy w akcji od III edycji, kiedy to zdobyliśmy VI miejsce. W IV edycji w ubiegłym roku zajęliśmy IV miejsce, a w V - obecnej - drugie. Nietrudno sobie zatem obliczyć, które zajmiemy w VI...”

Minął zatem rok. No i… Ogłaszam wszem i wobec – zwycięzcą finału konkursu ekologicznego „Drzewko za butelkę” z wynikiem 35.353 butelek PET został Internat przy SOSW w Tarnowie. Pozwolę sobie w tym miejscu dodać, że o osiągnięciu tak dobrego wyniku przesądziła postawa wychowanków grupy VII, którzy osiągnęli wynik 11100 butelek.

Czytaj więcej >>>

WB

21.03.08 - RADOSNEGO ALLELUJA!

"Na stole święcone, a obok baranek,
koszyczek pełny barwnych pisanek
i tak znamienne w polskim krajobrazie
w bukiecie srebrzyste, wiosenne bazie.
Zielony barwinek, fiołki i żonkile
barwami stroją uroczyste chwile.
W dom polski wiosna wchodzi na spotkanie,
gdy wielkanocne na stole śniadanie."

Niech Święta Wielkiej Nocy będą dla Was czasem szczególnej łaski i nadziei .

Zaczerpnijcie z nich nowych sił, które staną się dla Was pomocą w podejmowaniu dobrych i rozważnych decyzji.
Niech zgłębienie tajemnicy Zmartwychwstania sprawi, że staniecie się jeszcze lepsi i wrażliwsi na wszystko, co dzieje się wokół Was.

Wszystkim odwiedzającym naszą stronę
życzymy Radosnego Alleluja!!!

WB

23.01.08 - BYŁ TAKI BAL…

W tym roku Internacki Bal Karnawałowy związany był z bohaterami naszych ulubionych filmów i książek. Kreacje uczestników mogłyby z pewnością stać się ozdobą niejednego balu kostiumowego. Słowa zachwytu nie oddadzą tego, co sami możecie zobaczyć w naszej galerii. Mamy nadzieję, że zainspiruje Was ona do jeszcze ciekawszych pomysłów w tworzeniu strojów balowych w przyszłości, co oczywiście my jak zazwyczaj zauważymy i umieścimy w kolejnej z nich…

 

WB

21.01.2008 - KOLĘDA INTERNACKA

Kto mieszka w naszym internacie, szybko się przyzwyczaja do tego, że u nas wszystko jest największe: ilość okien w naszym domu, najdłuższy stół wigilijny w mieście, dzisiaj natomiast przyszedł czas na największą wizytę duszpasterską.
Miesiąc styczeń w naszej tradycji jest czasem składania wizyty duszpasterskiej przez naszego kapelana (ks. Adam z parafii pw. Miłosierdzia Bożego). W dn. 21 stycznia mieszkańcy stu pokoi naszego domu zebrało się w głównym holu internatu, gdzie rozpoczęła się internacka kolęda. Obejrzyj fotoreportaż z kolędy!

WB

04.01.2008 - PRZEMIESZCZAJĄC SIĘ W CZASIE

Dzięki uprzejmości dyrekcji Muzeum Okręgowego w Tarnowie udało się nam obejrzeć wiele zgromadzonych tam eksponatów. Ba! Nie tylko obejrzeć, ale i zrobić sobie z nimi zdjęcia… Co tam zdjęcia! Mogliśmy je własnoręcznie dotknąć, oczywiście za przyzwoleniem. To wszystko zostało uwiecznione i można obejrzeć jak zwykle w naszej galerii. Za ileś tam lat kolejne pokolenie wychowanków naszego internatu będzie mogło dzięki zbiorom galerii przebyć swoją własną podróż w czasie, jednak już z nami w roli eksponatów…

WB

31.12.07 - SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!

Miłości, która będzie ogrzewała Wasze serca...

Nadziei, która da Wam siłę...

Wiary która pozwoli Wam wierzyć że wszystko jest możliwe...

 

WB

 

19.12.07 - "JEST TAKI DZIEŃ, BARDZO CIEPŁY, CHOĆ GRUDNIOWY..."

W tym dniu w głównym holu naszego internatu staje najdłuższy stół w naszym mieście. Biel jego łączy mieszkańców naszego domu z tymi, którzy są nam bliscy. Nie inaczej było i 19 XII, kiedy to nasza internacka rodzina powiększyła się między innymi o proboszcza parafii Miłosierdzia Bożego (na jej terenie znajduje się nasz dom) ks. Kazimierza Kozyrę, Dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie Adama Bartosza, Przewodniczącego Rady Miasta Ryszarda Żołędzia, Dyrektora ds. Handlowych firmy Ekotar Miłosza Zaprzałkę, dziennikarza i publicystę Jerzego Rostkowskiego, Dyrektora Zespołu Szkół Specjalnych dla Niesłyszących i Słabo Słyszących Beatę Domańską…

Czytaj więcej >>>

WB

07.12.07 - ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ...

Po korytarzach internackich rozlegają się próby śpiewu kolęd, w świetlicach grup powstają zaś odlewy figurek, które przyozdobią choinki w naszym internackim domu. Z grup starszych chłopców dobiega stukot młotków zbijających karmniki, a w pracowni plastycznej jedna z nich od kilku tygodni wraz z panią Urszulą Knapczyk pracuje nad powstaniem szopki bożonarodzeniowej, która stanie w głównym holu, a my oczywiście umieścimy jej zdjęcie na naszej stronie. Jednak już dzisiaj zajrzeliśmy do pracowni i możemy wam zdradzić, że warto ją będzie zobaczyć na własne oczy…

Czytaj więcej >>>

WB

05.12.07 - ZAJRZYJ TU DO NAS KONIECZNIE...

…a konkretnie do internackiej galeryjki, w której można nabyć u pani Małgosi Chodynickiej-Krupa rękodzieło internackie, tworzone przez wychowanków na zajęciach grupowych: aniołki, mikołaje, ozdoby choinkowe, świece zapachowe, kartki świąteczne… czego to tu nie ma?! No właśnie - tu jest wszystko, co powinno tylko znaleźć się w szanującej się galeryjce: duży wybór, miła obsługa, okres świąteczny to wszystko sprzyja odwiedzeniu tego szczególnego miejsca… Przyjdź zatem i Ty!

Galeria z galeryjki >>>

WB

29.11.07 - ANDRZEJKI!

W dn. 29.11.2007 zapadł w naszym internacie wieczór pełen wróżb, konkursów i wspólnej zabawy. Cyganka – pani Jadzia przepowiadała wszystkim świetlaną przyszłość. U pani Kasi każdy mógł sam sobie powróżyć, wylewając wosk. U pani Gosi wziąć udział w konkursach ze wspaniałymi nagrodami – maskotkami ze świata bajek. Pan Krzyś zatroszczył się zaś o gorące dyskotekowe rytmy, które zapadną na czas Adwentu w sen zimowy, by ustąpić miejsca kolędom i pastorałkom - ale o tym już innym razem…

WB

25.11.07 - POMÓŻ POTRZEBUJĄCYM

W okresie świątecznym internacka grupa Caritas wzięła udział w ogólnopolskiej zbiórce żywności dla potrzebujących. Święta Bożego Narodzenia są szczególnym czasem pełnym rodzinnej atmosfery. Dlatego należy pamiętać również o tych, którym trudno jest zorganizować Wigilię. Otwarte serca darczyńców i poświęcenie naszych wolontariuszy z pewnością sprawią, że nie na jednej smutnej twarzy rozbłyśnie uśmiech niczym gwiazda betlejemska – tym razem jednak będzie wskazywał on drogę łączącą ludzkie serca…
My dzisiaj szczególnymi słowami wyróżnienia chcielibyśmy obdarzyć naszych dzielnych wolontariuszy: Sylwię Madurę, Sabinę Brzezińską, Agnieszkę Ziemian, Paulinę Pinas, Łukasza Zuziaka, Arka Pytke, Irka Kosatkę, Staszka Wójcika, Małgosię Bubon oraz wielu bezimiennych darczyńców, którzy wzięli udział w akcji charytatywnej w hipermarketach „Stokrotka” i „Elea”…

Czytaj więcej >>>

WB

23.11.07 - WIDNIEJ, BEZPIECZNIEJ, MILEJ I CIEPLEJ...

W placówce naszej właśnie została zakończona wymiana okien. Niejedna osoba stając przed naszym domem nadziwić się nie może jego wielkością. Zdziwiliśmy się i my, gdy policzyliśmy, że jest w nim 170 okien… Było co wstawiać – mówią kończący pracę robotnicy… Będzie co myć – mówią panie sprzątające…Będzie potrzeba wielu metrów firanek – mówi nasza pani kierownik…Tylko my nic nie mówimy – za nas mówią nasze oczy: „będzie przez co popatrzeć”. :)

A tak było kiedyś... >>>

WB

12.11.07 - WYRÓŻNIENIE W MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE LITERACKIM

Wychowanek internatu Jakub Szklarczyk otrzymał wyróżnienie z rąk organizatora (Urząd Miasta Tarnowa – Wydział Edukacji) za przedłożoną  pracę w między szkolnym konkursie literackim: „Patron mojej szkoły patriotą - portret życiem pisany”. Kubie gratulujemy osiągniętego sukcesu. Zachęcamy jednocześnie innych wychowanków i wychowawców do czynnego udziału w różnego rodzaju konkursach ogłaszanych w naszej placówce. A oto nagrodzona praca...  

Czytaj więcej >>>

WB

18.10.07 - PAMIĘCI PIOTRKA...

Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci naszego kolegi Piotra Łachuta, który w wieku lat 19 zmarł po ciężkiej chorobie w dniu 16 X 2007 r.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 19 X 2007 r. o godz. 14.30 w miejscowości Borki koło Szczucina.
Spoczywaj w pokoju Piotrku…                                        

W.B.

Tak jeszcze niedawno razem graliśmy w piłkę,
W TV śledziliśmy wyniki meczów…
Ty miałeś tyle planów na przyszłość
Mówiłeś, że będziesz nas odwiedzać…
I nagle wszystko to straciło swoje znaczenie,
Pękła nić Twojego młodego życia…

Piotrze niech teraz dobry Bóg
Przyjmie Cię do swojej niebiańskiej drużyny
I wynagrodzi niedostatki,
Których doświadczałeś tu na ziemi…
                                          
                Z pamięcią modlitewną
                koledzy i wychowawcy z grupy VII

Czytaj więcej >>>

04.10.07 - "Z TOBĄ NA GROŃ"

W dniach 3 i 4 X 2007 uczestniczyliśmy w III Ogólnopolskim Rajdzie „Z Tobą na Groń”, który miał miejsce na ziemi wadowickiej. Przywitała nas deszczowa pogoda, lecz zaświeciło nad nami słońce, gdy tylko wdrapaliśmy się na Grań Jana Pawła. Mieści się tam „Sanktuarium Ludzi Gór”, które jest darem dla Ojca Świętego Jana Pawła II na jego 75 urodziny i zarazem wotum wdzięczności Panu Bogu i Matce Najświętszej za łaskę uratowania życia w dniu 13 V 1981 r.
Stąd już tylko 15 minut dzieliło nas od prawie tysiącmetrowego Laskowca, a piękny widok na jesienne już Beskidy wynagrodził nam trudy wspinaczki. Na Groniu otrzymaliśmy w darze od kustosza Sanktuarium odlew stopy Jana Pawła II w kamiennej płycie. Znosiliśmy tę zdobycz z gór czując na barkach jej ciężar. Wysiłek i zmęczenie ofiarowaliśmy Panu Bogu za nasze słabości.
Na drugi dzień zwiedzaliśmy w Wadowicach kościół parafialny oraz dom rodzinny Jana Pawła II. A także klasztor oo. Franciszkanów, gdzie znajduje się grób błogosławionego ojca Rafała Kalinowskiego i kościół p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła.
W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Kalwarii Zebrzydowskiej podziękować Matce Boskiej za łaski i prosić o opiekę w podróży i dla naszych rodzin, jak często czynił to Papież u jej stóp.
Z miłości do naszego umiłowanego Ojca Świętego Jana Pawła Wielkiego wybraliśmy się na rajd, a równocześnie by podziwiać piękno ukryte w górach, bo wszystko, co dał nam Bóg – dał w górach.

WB

26.09.07 - "RAJD BRĄZOWEGO LIŚCIA"

Można powiedzieć że w życiu naszego internatu atrakcja goni atrakcję. Niewątpliwie do takich wydarzeń należy zaliczyć "Rajd Brązowego Liścia".
26 września, gdy słońce leniwie odkrywało właśnie po nocy swoją kołderkę i szykowało się do swojej codziennej wycieczki po niebie, my, po pokonaniu pociągiem trasy Tarnów-Lubuszowa, szliśmy już szlakiem turystycznym na Brzankę.
Żeby pobudzić waszą wyobraźnię, wspomnimy tylko o pięknych krajobrazach widzianych z wieży widokowej (i nie tylko), dobrej pogodzie, udanym grzybobraniu i rozegranym przy schronisku meczu piłki siatkowej czy biesiadzie przy ognisku. Aż żal było opuszczać urokliwe miejsce naszego pobytu, chociaż wielu po powrocie do internatu powtarzało stare polskie przysłowie: "Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej"...

WB

24.09.07 - ŻEGNAJ LATO...

W dniu 24 IX 2007 w naszym patio miało miejsce uroczyste pożegnanie lata. W pikniku zorganizowanym przez samorząd internacki udział wzięły wszystkie nasze grupy. W programie imprezy znalazły się między innymi konkurs piosenki i wierszy o tematyce jesiennej czy konkursy sprawnościowe: tarcie marchewki i obieranie ziemniaków. Wśród atrakcji tego popołudnia nie zabrakło również degustacji warzyw i owoców, wspólnego grillowania no i oczywiście tradycyjnej dyskoteki, na której bawiliśmy się przy nostalgicznych piosenkach żegnających lato.

Przednia zabawa, wspomniane atrakcje oraz niezapomniane wrażenia okazały się skutecznym lekiem na naszą jeszcze gorącą tęsknotę za wakacjami.

WB

20.06.07 - W ATMOSFERZE WAKACJI

20 czerwca Samorząd Internatu zorganizował piknik z okazji zakończenia roku szkolnego. Ostatni apel i ostatnia dyskoteka w tym roku szkolnym. Na uroczystym apelu podsumowaliśmy wszystkie akcje i konkursy prowadzone przez Samorząd. Przedstawieni zostali zwycięzcy turniejów o mistrzostwo Internatu w tenisie stołowym, scrabble i tenisie ziemnym. Niespodzianką dla wielu wychowawców i wychowanków było wyłonienie w każdej grupie osoby wyróżniającej się życzliwością, dobrocią , pomocą drugim. Zazwyczaj są to uczniowie cisi, spokojni, nie rzucający się w oczy. Nic więc dziwnego, że nie kryli zdziwienia i wzruszenia. Następnie bawiliśmy się na ostatniej dyskotece w międzyczasie grillując na naszym patio. Każdy wyczuwał unoszącą się już nad nami atmosferę wakacji.

WB

14.06.07 - PUCHAR JEST NASZ!

 

W czwartek 14 czerwca na scenie Teatru Tarnowskiego miał miejsce wielki finał II Edycji Projektu Profilaktycznego „Alkohol – świat zatopionych marzeń”. Okazały puchar i I miejsce zdobył Internat SOSW.


Czytaj więcej >>>

WB

12.06.07 - PRAWIE NAJLEPSI!

W Tarnowie zakończyła się V Edycja Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego "Drzewko za butelkę" - byliśmy prawie najlepsi. "Prawie" oczywiście czyni jednak pewną różnicę. W dziesiątkach szkół i przedszkoli równolegle odbywały się konkursy zebrania jak największej ilości plastikowych butelek PET...

Czytaj więcej >>>

WB

11.06.07 - WALKA O PALMĘ PIERWSZEJ RAKIETY

I oficjalne mistrzostwa Internatu w tenisie ziemnym zakończyły cykl imprez sportowych, organizowanych w tym roku szkolnym przez KKK - Kulturalny Klub Kibica. Na kortach TTKT w poniedziałkowe popołudnie dwunastu śmiałków zmierzyło się ze sobą i z palącymi promieniami słońca o palmę I rakiety naszej placówki...


Czytaj więcej >>>

WB

04.06.07 - PIKNIK RODZINNY

Dnia 4 czerwca 2007 r. w ramach realizacji projektu profilaktycznego "Świat zatopionych marzeń" udaliśmy się do oddalonej 40 km od Tarnowa Jastrzębiej na piknik rodzinny wraz z reprezentantami: Pogotowia Opiekuńczego, Domu Dziecka nr 1, Gimnazjum nr 4 (oraz oczywiście Internatu SOSW). Towarzyszyli nam ich wychowawcy oraz rodzice. Piknik miał charakter sportowo-rekreacyjny i był połączony z rywalizacją pomiędzy wymienionymi placówkami. Zabawa była przednia - składała się z szeregu wymyślnych konkurencji - bieg w workach, rzut do ruchomej tarczy, czy gry orientacyjno-terenowej, w trakcie której poznawaliśmy walory krajoznawcze miejsca naszej wspólnej zabawy. Całość zakończył wspólny grill. Część finałowa odbędzie się 14 czerwca na scenie tarnowskiego Teatru.Piknik

Czytaj więcej >>>

WB

30.05.07 - NA PIELGRZYMIM SZLAKUW dniach 25.05 – 30.05.07 odbyła się pielgrzymka autokarowa Dzieci Niepełnosprawnych z SOSW Tarnów do Grobu Jana Pawła II. Wzięło w niej udział 24 dzieci wraz z opiekunami...

Czytaj więcej >>>

BP

 

<<< NOWSZE WIADOMOŚCI

Termometr SOSW Click for Tarnow, Poland Forecast

MYŚL TYGODNIA

"Marząc, szkicujemy naszą przyszłość..."

Przyjaciele: